Dell Precision 15 7550 Mobile Workstation - Comet Lake - 10th Gen Core i7 10850H HexaCore Processor 32-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro T1000 GDDR5 GC 15.6" Full HD 1080p 60Hz AG 220nits Display WavesMaxx Audio Backlit KB W10 Pro (Grey, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Intel Core i7-10850H Quad Core Processor (12 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.70 GHz to 5.1 GHz (6 Cores - 12 Threads) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32 GB (2 × 16 GB) DDR4 2666 MHz ECC SODIMM |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® Quadro® T1000 (4 GB GDDR5 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD, 1920x1080, 60Hz, An ti-Glare, Non-Touch, 45% NTSC, 220 Nits, WVA Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" Full HD, 1920x1080, 60Hz, An ti-Glare, Non-Touch, 45% NTSC, 220 Nits, WVA Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Weight | 2.49 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 port 10/100/1000 Mbps |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax with MIMO |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A port 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A port with PowerShare 2 USB 3.1 Gen 2 Type-C Thunderbolt 3 ports |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port 1 Mini DisplayPort 1.4 |
| Camera | HD 720p |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Merchandizing_Docs/en/precision-7550-tech-spec-sheet.pdf |
| Product page | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Merchandizing_Docs/en/precision-7550-tech-spec-sheet.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 7550 10th Gen Core i7 Laptop in Pakistan
If you're looking for a mobile workstation that has a well-balanced equation of internals and outlook, the Dell Precision 15 7550 is for you. A used laptop that is affordable, and allows you to enjoy indoor and outdoor use with a highly durable build.
Featuring a 10th Gen Core i7 processor, NVIDIA Quadro T1000 GPU, a 15.6-inch full HD display, a backlit keyboard, and an uneatable duo of advanced memory and fast storage.
Processor
This professional-class used machine has a very reliable and powerful 10th Generation Intel Core i7 10850H processor. It handles multiple tasks simultaneously with its 6 cores and 12 threads. For enhanced responsiveness and quick data access, using 12 MB cache.
To achieve speedy operations that avoid undue delays, it has a maximum speed of 5.1 GHz. The compatibility between components is unbeatable, and support for designers, editors, creators, and professionals is noticeable.
Dedicated Graphics
The Precision 15 is a professional laptop that offers a dedicated NVIDIA Quadro T1000 GPU with a switchable option. It ensures higher memory performance with a 4 GB GDDR5 discrete memory. Allows content creation, entertainment, and hardcore professionals' tasks with ultimate visual clarity, pace, and precision.
Display
Whether to work, play, create, or entertain yourself, this 15.6-inch full HD display multiplies your experience by 100%. Its resolution of 1920x1080 pixels boosts sharpness, 60 Hz refresh lifts frame rate to take down lags, and 220 nits brightness brings comfortable visibility while using the screen indoors. Its wide viewing angles are good to make you enjoy a larger screen for an even better workspace.
Advanced Memory and Storage
This mobile workstation offers high memory performance with its 32 GB DDR4 RAM. It consumes less energy, provides improved load time, and gets enhanced responsiveness with 2666 MHz speed.
Whereas, for storage of your apps, datasets, documents, software, and all essentials, it has a 512 GB SSD. It is sharp, smart, silent, and sturdy.
Backlit Keyboard with Numeric Keypad
It’s performance goes up with its incredible backlit keyboard. It allows working and playing 24/7, eliminating the boundaries of low lighting with its LED lights under the keys.
Body and Design
Has a powerful design that looks even better with its Grey finish. The magnesium and aluminum alloy gets the best mix with carbon fiber to boost durability significantly.
Other Specs
Also offers a sufficient battery backup, WavesMaxx Audio with the display, an HD webcam, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, the Windows 10 Pro operating system, connectivity ports, and a 7-day checking warranty that is no less than a shield for the money you spend.
Buy Dell Precision 15 7550 in Pakistan
Dell Precision 15 7550 Mobile Workstation Comet Lake 10th Gen Core i7 10850H HexaCore Processor 4-GB NVIDIA Quadro T1000 GDDR5 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 60Hz AG 220nits Display Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.142,900. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.