Dell Precision 15 7540 Laptop - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H 4-Core Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB AMD Radeon Pro WX3200 GDDR5 GC 15.6" Full HD 1080p Display TPM 2.0 W10 Pro (Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7‑9850H processor |
| Processor Speed | 2.6 GHz (12 MB Cache, up to 4.6 GHz, 6 Cores, 12 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR4 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 4 GB GDDR5 (AMD Radeon™ Pro WX 3200) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® CM246 Chipset |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 72% color NTSC gamut |
| Screen surface | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 72% color NTSC gamut |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 2.52 kg (5.57 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi‑Fi 6 (802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2× USB 3.1 Gen 1 Type‑A, 2× Thunderbolt 3 (USB‑C), 1× USB 3.1 Gen 1 Type‑C |
| HDMI | 1× HDMI 2.0 port |
| Camera | HD 720p Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/precision-15-7540-laptop/precision_7540_setupspecs |
| Product page | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/precision-15-7540-laptop/precision_7540_setupspecs |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 7540 - 9th Gen Core i7 Used Laptop
Here comes a powerful computing machine at an affordable price: the Dell Precision 7540. It is a well-designed business laptop, striking the right balance between performance and aesthetics.
Equipped with a 9th Gen Core i7 processor, 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, AMD Radeon Pro WX 3200 dedicated graphics, 15.6-inch full HD display, HD camera, and plenty of ports to keep you connected. All of this is packed in a classy black chassis.
Let's explore the specs in detail.
Processor
This machine houses a powerful 9th Gen Intel Core i7‑9850H processor. It handles creative jobs, demanding apps, and light gaming seamlessly. It offers a base clock of 2.6 GHz that boosts up to 4.6 GHz, and 12 MB Intel Smart Cache.
The mix of 6 cores and 12 threads helps you multitask with pace and precision. Whether you use it for personal tasks, professional jobs, or entertainment, this CPU has got you covered.
Graphics
It features a discrete AMD Radeon Pro WX 3200 graphics card with the latest 4 GB DDR5 memory. Being a separate unit from the CPU, it delivers higher performance. The graphics-intensive tasks like editing, 3D modeling, CAD, and designing are all handled with speed and accuracy.
It also has an Intel CM246 chipset, which mainly takes care of communication between various processing units such as the CPU, GPU, storage, RAM, etc. It manages data flow with sustainable performance delivery and provides advanced connectivity.
Memory
This used laptop has a reliable memory backup of 16 GB DDR4 RAM. It is not only fast but energy-efficient. Keeps the latencies down, improves responsiveness, and ensures a robust user experience.
Plus, the speed of up to 2666 MHz is good enough to let you enjoy smooth performance with demanding tasks. While delivering speed and accuracy, it also lets the system handle multiple applications at a time.
Storage
Storage matters because peace of mind lies with essentials. This machine has a nice and sturdy 512 GB SSD. Good for storing operating systems, software, multimedia, presentations, documents, etc. It works beyond expectations with its high transfer rate of up to 7000 MB/s.
Unlike traditional HDDs, it carries no moving parts, ensuring the safety of data, and utilizes flash memory to boost performance. It works silently, and with an energy-optimized system for extended run time. Plus, the PCIe 4.0x4 NVMe technology ensures that the system reboots in no time.
Display
The Dell Precision 7540 has a 15.6-inch full HD screen, offering a resolution of 1920x1080 pixels. This resolution ensures clarity in visuals and vividness in colors. It features WVA (Wide Viewing Angles), which lets you view the screen from different angles. Great when working with a team.
The 72% NTSC color gamut delivers good colors and contrasts when working on color-critical tasks. Plus, the anti-glare coating avoids eye strain for those who use the screen for longer hours.
720p HD Camera and Wi-Fi 6
This machine has an HD camera that covers a resolution of 1280×720 pixels. Carry out online meetings, video calling, and conferencing with optimum clarity. This webcam, when combined with Wi Fi 6 (802.11ax), helps boost your online presence and lets you have professional-grade interaction with your mates.
Robust and Reliable Military Grade Design
This laptop sports a nice and professional design with a sleek black finish. Its magnesium alloy chassis adds to the aesthetic appeal and makes it durable. When you open the laptop, you’ll come across a shiny silver keyboard with black keys. The keyboard has a separate num-pad for a comprehensive working experience.
The reinforced polymer underneath the palm rest avoids heating hazards. Plus, it lives up to durability standards as it is tested to MIL-STD-810G.
Other Specs
You also get 2× USB 3.1 Gen 1 Type‑A, 2× Thunderbolt 3 (USB‑C), 1× USB 3.1 Gen 1 Type‑C, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 6 (802.11ax), 1× HDMI 2.0 port, the Windows 10 Pro operating system, and a 7-day checking warranty with this 15.6-inch black gem.
Buy Dell Precision 7540 Used Laptop Online
Dell Precision 7540 with Coffee Lake 9th Gen Core i7 9850H 4-Cores Processor, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 4 GB AMD Radeon Pro WX3200 GDDR5 Graphics Card, 15.6-inch Full HD 1080p Display Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 113,999. Paklap Offers Cash On Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.