Dell Precision 15 7520 - Kaby Lake - 7th Gen Core i7 7820HQ Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro M1200 DDR5 GC 15.6" Full HD 1080p Display WavesMaxx Audio Pro W10 Pro TPM 2.0 (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7820HQ Quadcore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.9 GHz Turbo Boost up to 3.9 GHz (8-MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 4 DIMM slots: up to 64GB DDR4 NECC 2400MHz |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4-GB NVIDIA® Quadro® M1200 GDDR5 GC + Intel HD 630 GC |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel Mobile CM238 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6” FHD TN (1920x1080) Anti-Glare LED-backlit (42% color gamut) |
| Screen surface | 15.6” FHD TN (1920x1080) Anti-Glare LED-backlit (42% color gamut) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 2.79kg (6.16lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ 45 Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® 8265 Dual-Band 2x2 802.11 ac |
| Condition | Used |
| USB | 1 x Thunderbolt® 3, 4 x USB3.0 with PowerShare |
| HDMI | 1 x mDP 1.4, 1 x HDMI 1.4 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Pro |
| Manual | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Shared-Content_data-Sheets_Documents/en/us/Precision-7520-Spec-Sheet.pdf |
| Product page | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Shared-Content_data-Sheets_Documents/en/us/Precision-7520-Spec-Sheet.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 7520 7th Gen Core i7 Used Laptop
Those who demand power, speed, and portability without having to make a hole in their pockets, the Dell Precision 15 7520 is for them. It is a used laptop that is great for students and professionals who are low on budget.
As for specs, it carries a 7th Gen Core i7 processor, a dedicated 4 GB NVIDIA Quadro M1200 GPU, and an Intel HD 620 graphics card, to keep up with your tasks. Another plus is that it has a fully customisable RAM.
Let's explore more.
7th Gen Intel Core i7 Processor
It is equipped with an advanced 7th-generation Core i7-7820HQ processor, featuring an unbeatable mix of 4 cores and 8 threads. You get flawless processing and seamless handling of demanding apps.
With a base speed of 2.9 GHz that reaches up to 3.9 GHz, it is good enough to ensure lag-free operations. Plus, with the 8 MB cache along with 8 threads, this machine is what a multitasking student needs.
Graphics
This machine features both integrated graphics and dedicated graphics. Intel HD 630 is for light tasks and day-to-day jobs. Whereas the NVIDIA Quadro M1200 with 4 GB DDR5 memory handles the graphics-intensive jobs. The Intel Mobile CM238 processor works in the background to take care of NVIDIA Quadro. Students, engineers, designers, and editors won’t be disappointed.
16 GB DDR4 RAM
The Dell Precision 15 7520 has a built-in 16 GB DDR4 RAM, but with 4 DIMM slots, it is fully customisable. You can increase it up to 64 GB.
However, the built-in RAM is also energy efficient, deals with latencies, and improves load time quite well. Plus, the speed of 2400 MHz ensures a smooth user experience.
512 GB SSD Storage
The storage of this laptop is supremely fast. It comes with a 512 GB Solid State Drive, sufficient for software, images, videos, datasets, etc. It works with a power-optimized system to ensure extended hours of run time. In addition, the PCIe NVMe technology submits a higher transfer rate than previous versions like SATA.
15.6-Inch Full HD Display
This laptop offers an impressive 15.6-inch full HD display with 1920×1080 pixels resolution for enhanced clarity. The Twisted Nematic technology ensures a faster response rate, thus delivering smoother visuals. There is an anti-glare coating on the screen to avoid glare and reflection and ensure a comfortable vision. The screen is large enough to let you work and study comfortably, and with 42% color gamut, it is good for basic to mid-level jobs.
Ergonomic Design
The Dell Precision 15 7520 has a solid and classy design. To increase the strength and durability of the machine, it is made from magnesium and plastic alloy, and is MIL-STD 810G tested. The magnesium top with a matte finish gives it a premium feel.
Last but not least, the all-black body looks classic with a solid build quality to keep up with your style and performance needs.
Other Features
The battery life of this machine is set to push your productivity levels higher. It is efficient with faster recharge. Also features a separate numeric pad for the typists and writers.
Moreover, it has Bluetooth 4.2, Wi-Fi, 1 x Thunderbolt 3, 4 x USB 3.0 with PowerShare, 1 x mDP 1.4, 1 x HDMI 1.4, Genuine Windows 10 Pro, and a 7-day checking warranty. All of this in a 15.6-inch machine makes up a good package for non-stop work and play while you are on the go.
Buy Dell Precision 15 7520 7th Gen Core i7 Used Laptop Online
Dell Precision 15 7520 with Kaby Lake 7th Generation Core i7 7820HQ Processor, 16-GB RAM, 512-GB SSD, 4-GB NVIDIA Quadro M1200 DDR5 Graphics, 15.6-inch Full HD 1080p Display Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 89,900. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.