Dell Precision 5560 Workstation - Xeon W11855m Nvidia A2000
Out of stock
Dell Precision 5560 Workstation - Tiger Lake - Intel XEON W11855m 8-Core Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA RTX A2000 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p 60Hz AG 500nits Display WavesMaxx Audio Pro BKB (Titan Grey Aluminium, Used)
Rs. 260,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | Intel Xeon W-11855M (18 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost up to 4.9 GHz (8-Cores, 12 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB, 2 x 8 GB, DDR4, 3200 MT /s, Non-ECC, SODIMM |
| Hard drive size | M.2 2280 512 GB, Gen 3 PCIe x4 NVMe, SED Solid State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 512 GB, Gen 3 PCIe x4 NVMe, SED Solid State Drive |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA RTX A2000 w/4GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel UHD Graphics |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD, 1920x1080, 60Hz, An ti-Glare, Non-Touch, 100% DCIP 3, 500 Nits, Cam/Mic, WLAN |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" FHD, 1920x1080, 60Hz, An ti-Glare, Non-Touch, 100% DCIP 3, 500 Nits, Cam/Mic, WLAN |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 1.84kg (4.06lb) |
| Fingerprint Reader | - |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 (Gig+) |
| Condition | Used |
| USB | Thunderbolt 4 type C Thunderbolt 4 type C (Power Delivery) USB 3.2 Gen 2 Type-C Display port |
| HDMI | No |
| Camera | HD |
| Operating System | DOS |
| Manual | https://www.delltechnologies.com/asset/en-us/products/workstations/technical-support/precision-5560-spec-sheet.pdf |
| Product page | https://www.delltechnologies.com/asset/en-us/products/workstations/technical-support/precision-5560-spec-sheet.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |