Dell Precision 5560 Workstation - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 11850H 8-Core Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA A2000 GDDR6 GC 15.6” 4K Ultra HD+ 2400p Infinity Edge 60Hz Touchscreen WVA Display BKB W11 Pro (Titan Grey Aluminium, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel® Core™ i7-11850H (8 Cores / 16 Threads, 24 MB Cache, 45W, vPro) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Base / 4.8 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x 16 GB DDR4 3200 Max 64 GB 2 Slots |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® RTX A2000 (Quadro, 4 GB GDDR6) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch UHD+, 3840 x 2400 Infinity Edge, 60 Hz, anti-reflective, touch, 500 nits, 100% AdobeRGB Min, 99% DCI-P3 99% typ, wide-viewing angle |
| Screen surface | 15.6-inch UHD+, 3840 x 2400 Infinity Edge, 60 Hz, anti-reflective, touch, 500 nits, 100% AdobeRGB Min, 99% DCI-P3 99% typ, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 3840 x 2400 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Green |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.84 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 1× USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) 1× Thunderbolt 4 Type-C |
| HDMI | No |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5560-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5560-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 5560 Workstation Core i7 Used Laptop in Pakistan
Presenting you with a top-notch professional laptop, which is second-hand and costs you less, the Dell Precision 5560 Workstation. It is a perfect business machine for handling demanding tasks and heavy-load business applications with its robust 11th Gen Core i7 processor. For extreme visual processing and clarity, it brings a mix of NVIDIA Quadro RTX A2000 GPU with a 15.6-inch UHD+ display. Let's have a detailed read below.
Advanced Processor
This used laptop has an extraordinary processing capability, the 11th Generation Intel Core i7-11850H processor. Offers flawless compatibility between software and hardware. It allows enjoying effortless multitasking with its 8 cores and 16 threads. Also, it brings rapid data access with a 24 MB cache. For basic jobs, the base frequency is 2.5 GHz, and for heavy-load jobs, it goes up to a maximum speed of 4.8 GHz.
Dedicated Graphics
The Dell 5560 comes with a dedicated NVIDIA Quadro RTX A2000 GPU. It allows playing games, multimedia, content creation, rendering, and editing jobs lag-free. The 4 GB GDDR6 discrete memory boosts performance significantly and brings high-performance outcomes.
15.6-Inch UHD+ Display
Offers a quality 15.6-inch UHD+ display. It ensures higher clarity with improved resolution of 3840 x 2400 pixels. The 60 Hz refresh rate ensures flawless visuals, the anti-reflective coating avoids eyestrain, and 500 nits of brightness enhance visibility for using it in daylight.
Also offers 99% DCI-P3 for detailed color coverage and wide viewing angles for a bigger screen, which helps professionals significantly.
Faster Memory and Spacious Storage
This affordable computing machine houses a faster 16 GB DDR4 RAM. It runs at 3200 MHz, offers expansion, and delivers an energy-optimized multitasking experience.
The 512 GB SSD stores and secures data better than older storage drives. It is quite smart and silent, delivers a faster data transfer rate with PCIe NVMe technology, and uses flash memory.
Backlit Keyboard
Comes with a backlit keyboard, which is an amazing support for busy users on the go. It has an LED lighting system, lights up the keys, and provides visibility in low lighting.
Powerful Design and Body
Has a durable body of high-quality aluminum. It looks powerful with its sleek profile, and the Titan Grey finish brings an unbeatable attraction and modernity to the build.
Other Specs
It also gets you a numeric keypad, an HD camera, Bluetooth, Wi-Fi, connectivity ports for charging and data transfer, the Windows 11 Pro operating system, and an unbeatable 7-day checking warranty.
Buy Dell Precision 5560 in Pakistan
Dell Precision 5560 Workstation Tiger Lake 11th Generation Core i7 11850H 8-Core Processor 4-GB NVIDIA A2000 GDDR6 GC 15.6-inch 4K Ultra HD+ 2400p Infinity Edge 60Hz Touchscreen WVA Display Titan Grey Aluminium Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 199,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.