Dell Precision 5560 Workstation - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 11850H 8-Core Processor 16-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" FHD+ 1200P Infinity Edge AG Display BKB W11 Pro (Titan Grey Aluminium, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel® Core™ i7-11850H (8 Cores / 16 Threads, 24 MB Cache, 45W, vPro) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Base / 4.8 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x 16 GB DDR4 3200 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD+ 1920 x 1200 Infinity Edge, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 500 nits, sRGB 100% min, wide-viewing angle |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD+ 1920 x 1200 Infinity Edge, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 500 nits, sRGB 100% min, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.84 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 1× USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) 1× Thunderbolt 4 Type-C |
| HDMI | No |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5560-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5560-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 5560 Workstation 11th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
Paklap, this time is offering a used laptop that not only gets high performance but looks stylish, the Dell Precision 5560 Workstation. It is a used machine featuring an 11th Gen Core i7 processor, 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, and Intel UHD integrated graphics. The 15.6-inch full HD+ display with an HD camera and a backlit keyboard are the major specs. Learn more.
Processor
It handles professional and creative loads with its 11th Generation Intel Core i7 11850H processor. The 8 cores and 16 threads with a 24 MB cache give you smooth multitasking and avoid slowdowns. The max speed of the 4.8 GHz is brilliant for taking on mid to complex-level jobs efficiently.
Graphics
The Precision 5560 gets you vibrant and lag-free visuals with its Intel UHD integrated graphics. You can run multiple displays with ease and can also enjoy 4K videos and professional jobs like editing, designing, and rendering. It uses shared memory and requires no separate memory, and saves a lot of battery.
Display
This used machine has a clear and smooth 15.6-inch full HD+ display. The 60 Hz refresh rate improves frame motion, and an anti-glare coating reduces glare that causes strain. The wide viewing angles and the resolution of 1920x1200 pixels improve your watch time significantly. Plus, the 500 nits of brightness are brilliant for enjoying improved visibility in daylight.
Memory
The 16 GB DDR4 RAM improves the performance of this laptop during multitasking immensely. It runs at 3200 MHz, improves responsiveness during multitasking, and deals with latency efficiently.
Storage
It uses a smart and powerful 512 GB SSD storage for all your data with enhanced safety. Furthermore, it uses flash memory for speed and has no moving parts to ensure maximum safety during transit.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard enhances productivity with accuracy while working in low light. It lights up keys, and you can easily see them as you do in daylight, a huge plus for busy users.
Body and Design
The Dell 5560 has a mix of carbon fiber and aluminum materials in its solid build. It looks striking when its sleek profile pairs up with a Titan Grey finish on top.
Other Specs
It also gets you numerous ports, Wi-Fi, Bluetooth, an efficient battery, HDMI, an HD camera, the Windows 11 Pro OS, and a 7-day checking warranty that satisfies you to the max.
Buy Dell Precision 5560 Core i7 in Pakistan
Dell Precision 5560 Workstation Core i7 11850H 8-Core Processor 16GB 512GB SSD Intel UHD Graphics 15.6-inch FHD+ Infinity Edge Titan Grey Aluminium Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 135,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.