Dell Precision 17 7760 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 11850H Processor 16-GB 512-GB SSD 16-GB NVIDIA RTX A5000 GDDR6 GC 17.3" FHD 1080 WVA 60Hz AG Display Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel® Core™ i7-11850H (8 Cores / 16 Threads, 24 MB Cache, 45W, vPro) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Base / 4.8 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 16 GB NVIDIA RTX A5000 GDDR6 Dedicated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | WM590 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" FHD, WVA, 1920x1080, 220 nits, 45% NTSC, 127 PPI, 60Hz, Anti-glare |
| Screen surface | 17.3" FHD, WVA, 1920x1080, 220 nits, 45% NTSC, 127 PPI, 60Hz, Anti-glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 3.01 kg (6.65 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1 PowerShare) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 17 7760 Core i7 Used Laptop in Pakistan
This time, you can win a flagship Dell model, a machine full of powerful specs for professional, creative, and casual use, and that too at a budget price, the Dell Precision 17 7760. This 17.3-inch used machine in Silver offers an 11th Gen Core i7 processor, a dedicated 16 GB NVIDIA RTX A5000 graphics, 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD storage, and a full HD display. It certainly has many other dominant specs. To know them all, let's come down.
Processor
Gets an uneatable processing capability, the 11th Generation Intel Core i7-11850H CPU. Featuring 8 cores and 16 threads, thanks to hyper-threading, it makes it easier to handle multiple heavy-load jobs at once.
It brings rapid data access with a 24 MB cache and a base frequency of 2.5 GHz for basic tasks. For flawless compatibility, to avoid delays, and to get the best out of complex jobs, it uses a max turbo boost up to 4.8 GHz.
Graphics
The Precision 17 offers an exceptionally responsive NVIDIA RTX A5000 GPU. This dedicated unit offers higher performance, handles graphics-intensive loads seamlessly, and ensures no slowdown with the discrete 16 GB GDDR6 memory. It brings lifelike details and ensures lag-free visuals with multimedia, professional apps, content creation, and mid-level casual gaming.
Display
This professional computing machine brings a full HD display with an amazing 17.3-inch screen. It carries high-end details, including wide viewing angles for a bigger screen, a 60 Hz refresh rate to avoid lag, and 220 nits for enhanced brightness. The anti-glare coating handles eyestrain, and 1920x1080 pixels boost clarity for a comfortable viewing experience.
Storage and Memory
This business machine offers 16 GB DDR4 RAM, which is quite sturdy. It operates at 3200 MHz, allows seamless app launching and switching, and keeps the responsiveness higher for an enhanced multitasking experience.
The 512 GB SSD stores data and secures it well, as it carries no moving parts like older drives. It is smart and secure, and brings an extraordinary data transfer rate.
Backlit Keyboard
Has an outstanding backlit keyboard. It improves your productivity with its enhanced visibility. It carries LED lights under the keys, so you can use it in low light comfortably.
Highly Durable and Powerful Design
The Dell 7760 has a durable build with a mix of polymer components, magnesium alloy internal framing, and aluminum external panel. It is highly durable and, with a Silver finish on top, looks stylish and powerful.
Other Specs
Three USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, 1 HDMI, a numeric keypad, the Windows 10 Pro OS, an HD camera, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Precision 17 7760 in Pakistan
Dell Precision 17 7760 Tiger Lake 11th Generation Core i7 11850H Processor 16 GB NVIDIA RTX A5000 GDDR6 Graphics 17.3-inch FHD 1080 WVA 60Hz AG Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 219,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.