Dell Precision 17 7740 - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H Processor 16-GB 512-GB SSD 16-GB NVIDIA RTX 5000 GDDR6 GC 17.3" Full HD 1080p WVA AG Display Backlit KB W10 Pro (Titan Grey, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel® Core™ i7 6-Core / 12-Threads 12 MB Cache |
| Processor Speed | 2.60 GHz Base / 4.6 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA Quadro RTX5000 16 GB GDDR6 (Dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3-inch FHD 1920 x 1080 60 Hz Anti-Glare 45% NTSC 220 Nits WVA |
| Screen surface | 17.3-inch FHD 1920 x 1080 60 Hz Anti-Glare 45% NTSC 220 Nits WVA |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting 6.81 lbs (3.09 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11n/ac |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.1 Gen 1 Type-A (PowerShare), 2x Thunderbolt 3 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 17 7740 9th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
We're talking about a second-hand laptop. It’s economical, reliable, and powerful enough to lift your personal and professional use, the Dell Precision 17 7740. This 17.3-inch Titan Grey machine offers the 9th Gen Core i7 processor, the NVIDIA Quadro RTX 5000 GPU, SSD storage, DDR4 memory, and much more. All this with enough checking warranty.
Processor
This Dell Used Laptop houses a reliable and high-performance processing unit, the 9th Generation Intel Core i7 CPU. It offers smooth multitasking with 6 cores and 12 threads. It also ensures flawless operations without longer load times with its max speed of 4.6 GHz. The 12 MB cache enhances responsiveness and brings quick data access.
Graphics
It houses an NVIDIA Quadro RTX 5000 GPU a dedicated graphics support. It brings advanced 16 GB GDDR6 memory to get the finest pace and accuracy. You're good at enjoying high-end creative and professional stuff, entertainment, gaming apps, and videos with quality visuals.
Display
It features a 17.3-inch full HD display. It gets extraordinary clarity with 1920 x 1080 pixels, smooth frame motion with a 60 Hz refresh rate, and comfortable visibility in brighter conditions at 220 nits. Anti-glare coating saves eyes from strain, and wide viewing angles ensure a bigger screen for an even better user experience.
Memory and Storage
The Precision 17 features a 16 GB DDR4 RAM, which is brilliant with pace and handling of multiple tasks at once. It runs at 2666 MHz, offers skyrocketing responsiveness, and delivers optimum load time.
The 512 GB SSD stores data and ensures a higher data transfer rate than older drives. It is safe, silent, and smart.
Backlit Keyboard
This machine houses a backlit keyboard to allow comfortable working and playing in low lighting. It provides visibility from under the keys with its LED lighting system, enhances your accuracy, and increases comfort while using it in the dark.
Powerful Body and Design
The Dell 7740 has an ultra-durable body and powerful design. It comes with an unbeatable construction of magnesium alloy, polycarbonate, and aluminum materials. The Titan Grey finish looks striking on it.
Other Specs
An efficient battery, comprehensive connectivity including Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, and USB ports, the Windows 11 Pro OS, an HD camera, a numeric keypad, and a 7-day checking warranty for hassle-free testing as you like.
Buy Dell Precision 17 7740 in Pakistan
Dell Precision 17 7740 Coffee Lake 9th Generation Core i7 9850H Processor 16-GB NVIDIA RTX 5000 GDDR6 Graphics 17.3-inch Full HD 1080p WVA AG Display Titan Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 154,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.