Dell Precision 17 7740 RTX 3000 Used
Out of stock
Dell Precision 17 7740 - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H Processor 16-GB 240-GB SSD 6-GB NVIDIA Quadro RTX 3000 GDDR6 GC 17.3" HD+ TN 900P AG Display Backlit KB W10 Pro (Titan Grey, Used)
Rs. 140,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel® Core™ i7 6-Core / 12-Threads 12 MB Cache 45W vPro |
| Processor Speed | 2.60 GHz Base / 4.6 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 SDRAM ECC and Non-ECC memory |
| Hard drive size | 240 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 240 GB SSD |
| Type of harddrive | 240 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 6-GB NVIDIA Quadro RTX 3000 GDDR6 Dedicated graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3 in. HD+ TN 1600x900 AG non-touch, No Mic, 60% color gamut |
| Screen surface | 17.3 in. HD+ TN 1600x900 AG non-touch, No Mic, 60% color gamut |
| Screen resolution | 1600 x 900 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting 6.81 lbs (3.09 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11n/ac |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.1 Gen 1 Type-A (PowerShare), 2x Thunderbolt 3 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |