Dell Precision 17 7710 - Sky Lake - 6th Gen Core i7 6820HQ Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro M3000M GDDR5 GC 17.3" Full HD 1080P WVA AG Display Backlit KB W11 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Gen Intel® Core™ i7-6820HQ Quad-Core Processor (4 Cores / 8 Threads, 8MB Cache) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Base Frequency, Up to 3.6 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2667MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Nvidia Quadro M3000M 4GB GDDR5 dedicated memory |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" UltraSharpâ„¢ FHD IPS (1920x1080) Wide View Anti-Glare LED-backlit with Premium Panel Guarantee (72% color gamut) |
| Screen surface | 17.3" UltraSharpâ„¢ FHD IPS (1920x1080) Wide View Anti-Glare LED-backlit with Premium Panel Guarantee (72% color gamut) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 3.42kg (7.55lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® 8260 Dual-Band 2x2 802.11ac (Miracast) |
| Condition | Used |
| USB | 4x USB 3.0 (PowerShare supported) 1x Thunderbolt® 3 (Optional) |
| HDMI | 1x HDMI |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 17 7710 Core i7 Used Laptop in Pakistan
We're talking about an affordable business laptop that handles mid-level to hard-level jobs with ease and efficiency, the Dell Precision 17 7710. It is a used machine with a highly reliable 6th Gen Core i7 processor and NVIDIA Quadro M3000M GPU. It ensures speedy operations with a 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD storage, a backlit keyboard, and an ultra-sharp 17.3-inch full HD display.
Advanced Processor
This used business laptop offers reliable professional and creative processing solutions, mainly with its 6th Generation Intel Core i7-6820HQ processor. It ensures unstoppable multitasking with 4 cores and 8 threads. It also features higher performance under heavy loads with its boosted speed of 3.6 GHz. Plus, the 8 MB cache brings flawless data access.
Graphics
The Precision 17 7710 offers extremely fast and efficient visuals with its NVIDIA Quadro M3000M GPU. It keeps visuals sharp, lag-free, and smooth. Offering higher speed with its 4 GB GDDR5 discrete memory. It allows you to enjoy creative apps, professional tasks, and casual daily use seamlessly.
Full HD Display
This affordable computing partner gets an ultra-sharp 17.3-inch full HD display. It keeps the viewing experience flawless. Offers IPS technology to ensure unmatched colors, an anti-glare coating to avoid reflection, and 72% color gamut for extraordinary color details. The resolution of 1920x1080 pixels with wide viewing angles brings even more comfortable vision.
Powerful Memory
This professional-grade computing machine keeps multitasking unbeatable with its highly powerful 16 GB DDR4 RAM. It runs at 2667 MHz for extreme responsiveness and avoids latency significantly.
Storage
This second-hand laptop features an exceptionally fast and efficient 512 GB SSD. It is way smarter and safer than older drives.
Backlit Keyboard
Has a backlit keyboard that keeps you working and playing in low light with accuracy. It provides extended light from under the keys, exceptional support for pushing productivity higher.
Body and Design
The Dell 7710 has a strong build of magnesium alloy and carbon fiber materials. It is a brilliant mobile workstation not only with its internals but also with its stylish outlook. The black finish brings immense elegance to its appearance.
Other Specs
It also gets you a numeric keypad, a 720p HD camera, the Windows 11 Pro operating system, HDMI, multiple connectivity ports, Wi-Fi, Bluetooth, and a more than enough 7-day checking warranty.
Buy Dell Precision 17 7710 Ci7 in Pakistan
Dell Precision 17 7710 Skylake 6th Generation Core i7 6820HQ Processor 4-GB NVIDIA Quadro M3000M GDDR5 Graphics 17.3-inch Full HD 1080P WVA AG Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 79,999. Avail cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.