Dell Precision 15 7550 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10400H Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p WVA AG Display Backlit KB W11 Pro (Titan Gray, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Intel® Core™ i5-10400H (4 Cores / 8 Threads, 8 MB Cache, 45W, vPro) |
| Processor Speed | 2.60 GHz Base / up to 4.60 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2666MHz ECC SODIMM |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4 GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 Dedicated Graphics: |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 60 Hz, Anti-Glare, Non-Touch, 45% NTSC, 220 Nits, WVA |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 60 Hz, Anti-Glare, Non-Touch, 45% NTSC, 220 Nits, WVA |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 2.45 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wireless Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2 x 2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A with PowerShare 2 USB 3.2 Gen 2 Thunderboltâ„¢ 3.0 Type C |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 7550 10th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
Experience this affordable and reliable professional laptop that handles your day-to-day tasks with ease and speed, the Dell Precision 15 7550. Being used makes it low-cost, and its outlook complements the whole vibe it carries. The 10th Gen Core i5 processor, NVIDIA Quadro T2000 GPU, and a full HD display for all types of professional, creative, and casual jobs. Let's read more.
Processor
It ensures improved load time, smooth operations, and higher performance with its 10th Generation Core i5-10400H processor. It is no less than a blessing for multitaskers with its 4 cores and 8 threads. Also, it gets nail-biting, responsive data access with an 8 MB cache. The max speed of 4.60 GHz is another plus to avoid lag and longer load time while running demanding apps.
Graphics
The Dell Precision 15 7550 has a high-powered NVIDIA Quadro T2000 GPU for next-gen visuals. It carries a discrete 4 GB GDDR6 memory to avoid lag. It handles creative tasks, office applications, multimedia, and other graphics-intensive jobs seamlessly.
Display
This second-hand laptop has a crystal clear 15.6-inch full HD display with smooth motion and a 60 Hz refresh rate. The 1080p clarity is unmatched, the 200 nits brightness for comfortable visibility indoors is brilliant, and the anti-glare coating to get reflection down is a big plus. Also, it features wide viewing angles for a perfect screen experience.
Memory
It houses a fast and efficient 16 GB DDR4 RAM, which is way better than previous models. It runs at 2666 MHz, lifts multitasking with its higher responsiveness, and ensures the least latency during app launching.
Storage
Offers a reliable and faster 512 GB SSD storage. It stores all your data, and with PCIe NVMe technology, it boosts the data transfer rate. A big plus for enjoying silent, sturdy, and speedy operations.
Backlit Keyboard
This affordable computing machine offers the comfort of typing accurately in the dark. Unlike non-backlit keyboards, the backlit keyboard carries lights under the keys.
Body and Design
The Dell 7550 has a perfect build of aluminum and magnesium alloy. The Titan Grey finish looks immensely professional and elegant.
Other Specs
Wi-Fi, Bluetooth, numerous connectivity ports, a numeric keypad, the Windows 11 Pro OS, an HD camera, and a 7-day checking warranty are the most for a perfect buying decision.
Buy Dell Precision 15 7550 Ci5 in Pakistan
Dell Precision 15 7550 Comet Lake 10th Generation Core i5 10400H Processor 4-GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p WVA AG Display Titan Gray Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 121,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.