Dell Precision 15 7540 - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p WVA AG Display Backlit KB W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel® Core™ i7 6-Core / 12-Threads 12 MB Cache 45W vPro |
| Processor Speed | 2.60 GHz Base / 4.6 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 SDRAM 3200 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4 GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 Dedicated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 45% color NTSC gamut |
| Screen surface | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 45% color NTSC gamut |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 45% color NTSC gamut |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11n/ac |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.1 Gen 1 Type-A 2x Thunderbolt 3 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 7540 9th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for an affordable business laptop that offers higher performance, flow with accuracy and efficiency, the Dell Precision 15 7540 is for you. It is a second-hand machine with a robust combo of a 9th Generation Core i7 processor and NVIDIA Quadro T2000 GPU. It ensures a high-quality viewing experience with a full HD display.
Every spec is up to the mark. Let's read more below.
Processor
This used business laptop is brilliant for those who need serious processing capabilities, like the 9th Generation Intel Core i7 processor. It remains unbeaten while handling hardcore jobs and creative tasks. Offering 6 cores and 12 threads to boost multitasking, and a 12 MB cache to get faster data access. The base frequency of 2.60 GHz boosts up to 4.6 GHz, good enough for taking on basic to pro-level jobs.
Dedicated Graphics
The Precision 15 oozes brilliant visuals with the utmost crispness and clarity. It ensures lag-free transitions with the NVIDIA Quadro T2000 GPU. It is speedy with the 4 GB GDDR5 memory. Allows you to enjoy high-quality videos, content creation, professional apps, and high-end graphics-intensive tasks.
15.6-Inch Full HD Display
This used laptop houses a 15.6-inch screen with wide viewing angles to enhance productivity for professional use. The full HD display goes smoothly with enhanced resolution of 1920x1080 pixels. The anti-glare coating on the screen serves as a shield against eyestrain, and improved brightness brings the comfort you seek in a standard display.
16 GB DDR4 RAM
This professional computing machine offers speedy app launch and switching between programs with its advanced 16 GB DDR4 memory. It operates at 3200 MHz, reduces latency, and brings the best while handling multiple tasks simultaneously.
512 GB SSD Storage
It offers a lightning-fast 512 GB Solid State Drive. With PCIe NVMe technology, it ensures a robust data transfer rate and uses flash memory to avoid loss of data during transit.
Backlit Keyboard
Improves your productivity by allowing you to work and play 24/7. It carries LED lights under the keys to light them up in the dark.
Body and Design
The Dell 7540 is a tough mobile workstation with a solid build. The magnesium alloy frame with aluminum chassis and some polycarbonate components brings extraordinary durability. The Black finish looks brilliantly professional on it.
Other Specs
A numeric keypad, 2 USB ports, 1 HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, an HD camera, the Windows 10 Pro OS, and an attractive 7-day checking warranty to bring peace of mind.
Buy Dell Precision 15 7540 in Pakistan
Dell Precision 15 7540 Coffee Lake 9th Generation Core i7 9850H Processor 4-GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p WVA AG Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 129,900. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.