Dell Precision 15 7540 NVIDIA Quadro T2000 Used
Out of stock
Dell Precision 15 7540 - Coffee Lake - 9th Gen Core i5 9400H Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR5 GC 15.6" Full HD 1080p WVA AG Display W11 Pro (Black, Used)
Rs. 119,900.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel® Core™ i5-9400H Processor (4 Cores / 8 Threads, 8MB Cache, 45W) |
| Processor Speed | 2.50 GHz Base / 4.30 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 SDRAM 3200 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4 GB NVIDIA Quadro T2000 GDDR5 Dedicated graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 45% color NTSC gamut |
| Screen surface | 15.6 in. FHD WVA, 1920x1080 AG, NT, 45% color NTSC gamut |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting 5.57 lbs (2.52 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11n/ac |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.1 Gen 1 Type-A 2x Thunderbolt 3 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |