Dell Precision 7530 Mobile Workstation Laptop - 8th Gen Core i5 8400H Processor 16-GB 256-GB SSD 4-GB Radeon Pro WX 4150 GDDR5 GC 15.6" Full HD 1080P 60Hz AG Display Backlit KB W11 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i5-8400H Processor (4 Cores / 4 Threads, 8 MB Cache) |
| Processor Speed | 2.50 GHz Base Clock, up to 4.10 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2666MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Radeon Pro WX 4150 w/4GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD TN Display 1920 × 1080 Resolution, Anti-Glare, Non-Touch, HD Camera / Mic Options, 42% Color Gamut |
| Screen surface | 15.6" HD TN Display 1920 × 1080 Resolution, Anti-Glare, Non-Touch, HD Camera / Mic Options, 42% Color Gamut |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 5.57 lbs (2.53 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Dual Band MU-MIMO 2×2 |
| Condition | Used |
| USB | 2 × USB 3.1 Gen 1 ports w/ PowerShare 2 × Thunderbolt 3 Type-C ports |
| HDMI | 2x USB 3.1 Gen 1 Ports w/ PowerShare 2x Thunderbolt 3 Type-C Ports |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 7530 Core i5 Used Laptop in Pakistan
We're talking about a brilliant laptop that has a good mix of power and efficiency while dealing with daily-use loads, the Dell Precision 7530 mobile workstation. This used machine is quite affordable and has a stylish outlook. It features flawless processing solutions with the advanced 8th Gen Core i5 processor and AMD Radeon Pro WX 4150 GPU. The 15.6-inch HD display brings sharp viewing details.
Many other specs can stun you. Let's learn about them all below.
Processor
This used Dell Laptop furnishes flawless solutions, unmatched compatibility, and energy-efficient processing with its 8th Generation Intel Core i5-8400H processor. It furnishes speeds up to 4.1 GHz, brilliantly avoids delay while running heavily loaded tasks. The mix of 4 cores and 4 threads ensures efficient performance flow during multitasking. The 8 MB cache brings rapid data access to push productivity even higher.
Graphics
The Precision 7530 furnishes quality visuals with its powerful GPU, the AMD Radeon Pro WX 4150. It deals with complex professional jobs, creative tasks, and other graphics-intensive stuff. Plus, it brings an extraordinary pace with its 4 GB GDDR5 memory.
Display
This second-hand laptop offers an extraordinary viewing experience with its 15.6 HD display. It gets a higher refresh rate and avoids reflection significantly with its anti-glare coating on the screen. The resolution of 1920 × 1080 pixels boosts clarity and vibrancy to the fullest. Plus, the brightness it provides is enhanced and good for use in brighter conditions.
RAM
Houses an extremely fast 16 DDR4 RAM, which improves load time and reduces latency. It runs at 2666 MHz, is quite energy-efficient, and keeps multitasking operations smooth.
Storage
Offers a secure storage of 256 GB SSD. It keeps the data transfer rate higher, uses flash memory, and with PCIe NVMe technology, it boosts the data transfer rate.
Backlit Keyboard
Offers a non-stop user experience with its backlit keyboard. It lights up keys in low light and provides extended visibility for non-stop usage.
Design and Body
The Dell 7530 has a premium quality build of carbon fiber and magnesium alloy materials. The black finish with its powerful design looks powerful and stylish.
Other Specs
A 720p HD camera, a numeric keypad, HDMI, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, the Windows 11 Pro operating system, and a 7-day checking warranty that secures your money spent on it.
Buy Dell Precision 7530 Ci5 in Pakistan
Dell Precision 7530 Mobile Workstation 8th Generation Core i5 8400H Processor 4-GB Radeon Pro WX 4150 GDDR5 Graphics 15.6-inch Full HD 1080P 60Hz AG Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 84,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.