Dell Precision 15 5540 - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA Quadro T1000 GDDR5 GC 15.6" Full HD 1080p IPS AG Display Backlit KB W10 Pro (Titan Gray, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel® Core™ i7 6-Core / 12-Threads 12 MB Cache 45W vPro |
| Processor Speed | 2.60 GHz Base / 4.6 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4 GB NVIDIA Quadro T1000 GDDR5 Dedicated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch FHD 1920x1080 Anti-Glare Non-Touch 100% sRGB |
| Screen surface | 15.6-inch FHD 1920x1080 Anti-Glare Non-Touch 100% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting weight: 1.78kg (3.93 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wireless-AC 9260 2x2 802.11ac |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.1 Gen 1 Type-A with PowerShare 1x Thunderbolt 3 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 5540 9th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
Those who demand a portable workstation with a perfect balance of power and performance, the Dell Precision 15 5540 is for them all. This 15.6-inch black machine offers a 9th Gen Core i7 processor, lightning-fast 512 GB SSD, 16 GB DDR4 RAM, and NVIDIA Quadro T1000 GPU. Allows smooth operations with multitasking, including editing, designing, and everyday tasks.
Let's come below to find more relatable details.
Advanced Processor
This used business laptop has a high-powered 9th Generation Intel Core i7 processor for demanding professional loads. It delivers flawless rendering and faster multitasking with a base speed of 2.60 GHz up to 4.6 GHz. For speedy data access, it has a 12 MB cache, and the mix of 6 cores and 12 threads boosts performance flow and brings the best out of multitasking.
Dedicated Graphics
This second-hand machine offers stable, precise, and lag-free visuals with its dominant and dedicated NVIDIA Quadro T1000 GPU. Efficiently handles graphics-intensive tasks like designing, editing, rendering, and high-end professional apps. The 4 GB GDDR5 memory boosts performance at the utmost pace you desire.
Full HD Display
The Dell 5540 has a crisp 15.6-inch display with outstanding detail. Featuring 100% sRGB for ultimate color accuracy, and an anti-glare coating to reduce reflection. This full HD display offers crystal clear visuals with enhanced resolution of 1920x1080 pixels. It brings lifelike visualization that boosts your entertainment and productivity significantly.
Memory and Storage
This everyday-use workstation gets an unequalled pace for handling professional loads with its 16 GB DDR4 RAM. It runs at 2666 MHz, delivers stable operations, and allows running multiple programs at once.
The 512 GB SSD stores and secures data with a faster speed than older drives. It handles data efficiently, pushes workflow higher, and gives you instant data access you like.
Backlit Keyboard
The Precision 15 extends usability with illuminated keys. Allows comfortable typing, enhances accuracy, and provides the finest support for nighttime users. It boosts your productivity and makes you work and play beyond lighting constraints.
Portable and Durable Design
This affordable laptop has a portable build of 1.78 kg. It is quite durable with premium-quality aluminum, ABS plastic, and polycarbonate materials in different parts. The Titan Grey finish looks flawless and adds significance to its professional touch.
Other Specs
Also offers a numeric keypad, the Windows 10 Pro operating system, Wi-Fi, Bluetooth, a 720p HD camera, 2 USB ports, 1 HDMI, an efficient battery backup, and a 7-day checking warranty to test its brilliance and reliability with complete freedom.
Buy Dell Precision 15 5540 in Pakistan
Dell Precision 15 5540 Coffee Lake 9th Generation Core i7 9850H Processor 4-GB NVIDIA Quadro T1000 GDDR5 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p IPS AG Display Titan Gray Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 132,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.