Dell Precision 15 3560 Mobile Workstation - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 QuadCore 16-GB 512-GB SSD 2-GB NVIDIA T500 GDDR6 GC 15.6" Ultra HD 2160p 4K sRGB 100% 60Hz Display Waves Maxx Audio Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1165G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 2.8 Ghz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4, 3200Mh z Non-ECC, SODIMM (Up to 64 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 2-GB NVIDIA T500 GDDR6 GC |
| Type of graphics memory | Ded |
| Switchable graphics | Intel IRIS Xe GC |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Ultra HD 2160p 4K sRGB 100% 60Hz Display |
| Screen resolution | 3840x2160p |
| Screen surface | 15.6" Ultra HD 2160p 4K sRGB 100% 60Hz Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 3.5 lb. |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ 45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 Wireless Card |
| Condition | Used |
| USB | USB 3.2 Gen 2 Type A (1x power enabled), Thunderbolt 4 USB-C ports with power-in |
| HDMI | HDMI 2.0 |
| Camera | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/work/shop/workstations-isv-certified/precision-3560-workstation/spd/precision-15-3560-laptop/s010p3560us_vivp#features_section |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/work/shop/workstations-isv-certified/precision-3560-workstation/spd/precision-15-3560-laptop/s010p3560us_vivp#features_section |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 3560 Core i7 Laptop in Pakistan
Here comes a laptop to make your computing journey easy, productive, and seamless with style and utmost practicality, the Dell Precision 15 3560. It is a second-hand silver color laptop, featuring a reliable mix of 11th Gen Core i7 CPU and a dedicated Nvidia T500 GPU with an integrated Intel Iris Xe graphics card. Also houses an amazing blend of advanced memory, robust storage, numerous connectivity solutions, and more.
Intel Core i7 1165G7 Processor
This laptop is all set to cater to all your processing jobs, from easy to hard levels, with its 11th Generation Intel Core i7 1165G7 processor. It is based on Tiger Lake architecture to boost efficiency effortlessly.
Also features a 12 MB cache to enhance data access, and a base frequency of 2.8 GHz that goes up to 4.7 GHz, indeed a good mark to achieve smooth operations. Moreover, it offers 4 cores and 8 threads to ensure no lack of a perfect multitasking experience.
NVIDIA Quadro T500 Graphics
The Dell Precision 15 3560 has a dedicated graphics card, the Nvidia T500, which carries 2 GB DDR6 memory. It handles intense tasks and ensures the next-level visual quality.
Moreover, it submits a switchable option to the integrated graphics card, the Intel Iris Xe, and it deals with moderate tasks, consumes less energy, and gets a reliable result with light gaming and other creative jobs.
15.6-Inch Ultra HD Display
The Dell 3560 has an amazing 15.6-inch ultra HD screen with improved 4K support. It delivers a 60Hz refresh rate for flawless frame motion, enhanced brightness for extraordinary usability in daylight, and a perfect blend of lifelike colors. Also features 3840x2160 pixels to boost sharpness and clarity to new heights.
16GB DDR4 Memory
This machine is brilliant with its 16 GB DDR4 memory and carries an enhanced 3200 MHz speed. It takes good care of longer load times and provides faster responsiveness to increase productivity. Likewise, it is expandable to meet even higher speed needs.
512GB SSD Storage
It also offers a spacious storage room, a 512 GB SSD. It submits refined technology for a faster transfer rate, the PCIe NVMe. It surely gets an edge over other traditional storage modes regarding security, speed, and precision.
Striking Design and Powerful Battery Life
It has a striking design, is good for portable usage, and has a lightweight and durable body. It also has a powerful battery life, brilliant for extreme work and play sessions, and ensures hours of run time on one charge.
Other Specs
Also comes with a 7-day checking warranty, a camera, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, a numeric keyboard, a backlit keyboard, and Windows 10 Pro OS.
Buy Dell Precision 15 3560 in Pakistan
Second-Hand Dell Precision 15 3560 Mobile Workstation 11th Generation Core i7 QuadCore Processor 2GB NVIDIA T500 GDDR6 Graphics 15.6-inch Ultra HD 2160p 4K sRGB 100% 60Hz Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 124,000. Paklap ensures timely and secure delivery to every part of the country.