Dell Precision 15 3540 - Whiskey Lake - 8th Gen Core i7 8665u Processor 16-GB 512-GB SSD 2-GB AMD Radeon Pro WX2100 GC 15.6" Full HD 1080p 60Hz AG Display Backlit KB W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | Intel Core i7-8565U Quad Core Processor (4 Cores, 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz base frequency, up to 4.6 GHz max turbo boost, 8 MB Intel SmartCache |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR4 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | AMD Radeon Pro WX2100 (2GB GDDR5 Dedicated Graphics) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD (1920x1080) Antiglare Display, 60Hz Refresh Rate, 250 Nits Brightness. |
| Screen surface | 15.6" Full HD (1920x1080) Antiglare Display, 60Hz Refresh Rate, 250 Nits Brightness. |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 3.99 lbs. (1.81 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB Type-C 3.1 Gen 2 port with DisplayPort/Thunderbolt, 1 USB 3.1 Gen 1 port with PowerShare, 2 USB 3.1 Gen 1 ports. |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 3540 8th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
We're talking about a second-hand laptop that has a good mix of aesthetics and internals for optimum performance with power, the Dell Precision 15 3540. It is a brilliant pick for professionals, casual users, and students. Featuring the 8th Gen Core i7 processor, AMD Radeon Pro WX2100 dedicated graphics, and a 15.6-inch full HD display. Let's find more below.
Processor
This affordable machine has a reliable processing unit, the Intel Core i7 8565U CPU. It avoids delays and gets flawless multitasking with its 4 cores and 8 threads. The base speed of 1.8 GHz goes up to 4.6 GHz for handling mid to pro-level jobs. The 8 MB cache boosts data access. The compatibility between components remains flawless, and it ensures higher performance with great efficiency.
Dedicated Graphics
The Precision 15 ensures lag-free visuals while running demanding apps with its AMD Radeon Pro WX2100 GPU. It carries a discrete 2 GB GDDR5 memory, good for mid-level gaming and high-end graphics-intensive tasks.
Full HD Display
This used laptop has an impressive 15.6-inch full HD display. It provides comfortable vision with an anti-glare coating on the screen. Avoids lag with a 60 Hz refresh rate, and ensures extraordinary indoor brightness with 250 nits. Certainly, it comes with sharp details to get you the finest user experience.
Storage and Memory
Houses a sturdy 16 GB DDR4 memory. It runs at 2666 MHz speed, boosts responsiveness, and keeps the latencies down. It gets unbeatable support for multitasking with improved load time.
The 512 GB SSD is brilliant for storage needs. It allows storing all types of data, and keeps it secure as it carries no moving parts. Plus, it gets a speedy data transfer rate with PCIe NVMe technology.
Backlit Keyboard
This used computing machine has a stunning backlit keyboard that matches the theme of its chassis. It illuminates the keys with its LED lights. Keeps you working and playing non-stop in the dark. Certainly, it provides extended visibility for enhanced usability and productivity of the machine.
Body and Design
The Dell 3540 has a durable build of polycarbonate and glass fiber materials. The matte Black finish looks good with its slim design. It is good for portable usage and keeps you productive on the go.
Other Specs
Also features a numeric keypad, the Windows 10 Pro operating system, a 720p HD webcam, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Precision 15 3540 in Pakistan
Dell Precision 15 3540 Whiskey Lake 8th Generation Core i7 8665u Processor 2-GB AMD Radeon Pro WX2100 GC 15.6-inch Full HD 1080p 60Hz AG Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 89,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.