Dell OptiPlex 7020 Tower PC - Alder Lake - 12th Generation Core i5 12500 Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated Graphics Dell LED E2020H 19.5" Keyboard & Mouse Included DOS (Black, 3 Years Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Category | Desktops |
| Processor Type | 12th Gen Core i5 12500 Processor |
| Processor Speed | 3.0 GHz Boost up to 4.6 GHz (6 Cores, 12 Threads, 18 MB Intel Smart Cache) |
| Hard drive size | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| SSD | 512 GB SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Graphic Memory | Shared |
| Type of Graphic Memory | Intel |
| Switchable Graphics | No |
| Graphics Processor | Intel® Q670 Chipset |
| Color | Black |
| Installed RAM | 8 GB |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| LAN | RJ-45, 10/100/1000 Mbps |
| Condition | New |
| Ports | Ports: 2 × USB 3.2 Gen 1, 2 × USB 2.0 (Front) | 4 × USB 3.2 Gen 1, 2 × USB 2.0, 2 × DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 1 × HDMI 1.4b |
| Manual | www.Dell.com |
| Warranty | 3 Years Warranty |
Dell OptiPlex 7020 12th Gen Core i5 Tower PC
Modern businesses require fast computing devices with the ability to handle immense workloads and optimal processing capabilities. The Dell OptiPlex 7020 Tower PC is designed considering the needs of today’s businesses, developers, and educational institutions. This PC is powered by Intel’s 12th Generation Core i5 12500 processor technology that offers exceptional performance and improved multitasking. This all-in-one package offers you a 19.5-inch Dell LED E2020H monitor, keyboard, and mouse, ready to fulfill all your computing needs right away.
Processor
The 12th Gen Intel Core i5-12500 CPU allows you to handle heavy-duty applications and works smoothly without any delay. It contains 6 cores, 12 threads, and 18 MB Intel Smart Cache and has a processing speed of 3.0 GHz with a turbo boost to 4.6 GHz. These features allow you to work in multiple browser tabs and offer multitasking options.
RAM and Storage Capacity
The Dell OptiPlex 7020 Tower PC is equipped with 8 GB of RAM, which is perfect to meet your everyday computing needs, offering smooth multitasking and better streaming for business professionals and content creators. This RAM is combined with an SSD storage of 512 GB, which further improves your computing experience with better boost times and effortless data management.
Body and Design
This PC is designed to give a stylish look to your workstation with a black matte finish and durable build, making it a perfect addition to your office setup. Multiple USB ports, including USB 3.2 Gen 1 ports, DisplayPort, and HDMI ports, are present to increase your connectivity options.
Buy a Dell OptiPlex 7020 Tower PC in Pakistan
You can purchase this PC anywhere in Pakistan from Paklap. Order online today to get a 3-year warranty with great value for money. Reach out to our team to get further information related to our products and best deals.
Dell OptiPlex 7020 Core i5 12th Gen 8GB RAM 512GB SSD Black Color Brand New Tower PC with Dell LED E2020H 19.5-inch Monitor, Keyboard & Mouse Included Latest Price in Pakistan is Rs. 169,500. Paklap provides cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.