Dell Latitude 5500 8th Gen Core i7 8665u
Out of stock
Dell Latitude 15 5500 - Whiskey Lake - 8th Gen Core i7 8665u Processor 16-GB 256-GB to 512-GB SSD Intel UHD 620 GC 15.6" Full HD 1080p Display Waves MaxxAudio Backlit KB W10 Pro (Used)
Rs. 64,999.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8665u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.9 GHz Turbo Boost 4.8 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Dual-channel DDR4 , 2 SLOTS |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6 in. FHD Wide viewing angle (1920 x 1080), antiglare (16:9) WLED, non-touch, 220 nits |
| Screen surface | 15.6 in. FHD Wide viewing angle (1920 x 1080), antiglare (16:9) WLED, non-touch, 220 nits |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.48 kg (3.26 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | Three USB 3.1 Gen 1 (Type-A) ports |
| HDMI | 1 HDMI 1.4b port |
| Camera | RGB, HD fixed focus |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/manuals/en-pk/latitude-15-5500-laptop/latitude_5500_setupspecs |
| Product page | https://www.dell.com/support/manuals/en-pk/latitude-15-5500-laptop/latitude_5500_setupspecs |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |