Dell Latitude 15 E6540 4th Ci5 Used
Out of stock
Dell Latitude 15 E6540 - 4th Gen Core i5 4310M Processor 8-GB 500-GB HDD Intel HD 4600 GC 15.6" Full HD 1080p 60Hz 300nits Antiglare Display DVD (Black, Used)
Rs. 32,900.00

| Brand | Anker |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i5-4310M Processor (3 MB Intel® Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.70 GHz up to 3.40 GHz (Total Cores 2 Total Threads 4) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR3L SDRAM (1600 MHz) |
| Hard drive size | 500 GB HDD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DVD |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA HDD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD Graphics 4600 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Mobile Intel QM87 Express Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD 1080p 60Hz Antiglare Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" Full HD 1080p 60Hz Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 5.2 pounds |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Mb/s Ethernet (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Condition | Used |
| USB | 3 USB Ports |
| HDMI | 1 VGA Port |
| Camera | 1280 x 720 pixels |
| Operating System | DOS |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |