Dell Latitude 15 5590 - Whiskey Lake - 8th Gen Core i5 8350U Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD 620 GC 15.6" Full HD 1080P AG Display W10 Pro TPM 2.0 (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8350u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 3.4 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 2400 |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD WVA (1920x1080) Anti-glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" Full HD WVA (1920x1080) Anti-glare |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.88 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Mb/s Ethernet (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | Three USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare), One Display Port over USB Type C |
| HDMI | 1 HDMI | 1 VGA Port |
| Camera | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/latitude-15-5590-laptop/latitude_5590_om/camera-specifications?guid=guid-91f7652b-d8e9-4bf4-be48-7faf364fb4c9&lang=en-us |
| Product page | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/latitude-15-5590-laptop/latitude_5590_om/camera-specifications?guid=guid-91f7652b-d8e9-4bf4-be48-7faf364fb4c9&lang=en-us |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 15 5590 8th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you have a low budget and want a stable laptop that works up to the mark, the Dell Latitude 15 5590 can be your next computing companion. It delivers high-performance processing solutions with its 8th Gen Core i5 CPU with its multithreaded build that allows another level of ease for multitasking.
From 8GB memory to 256GB SSD storage, Intel UHD 620 GPU to 15.6-inch HD display, it gets you all. The battery life is super durable and lasting with completely energy-optimized processing capabilities.
If you are someone who prioritizes design and attractive aesthetics, this one's for you. Find many other reasons below to relate with this beautiful 2nd hand but super affordable machine.
Core i5 8250u Processor
An ordinary laptop can become a beast with its high-performance processor, and you get to witness this thing with this machine. It offers a robust 8TH Generation Core i5 8250u processor for effortless multitasking and efficient handling of complex tasks with its 3.6 GHz speed. Moreover, the 6 MB cache also helps increase data access which boosts productivity significantly.
Wide 15.6-inch Full HD Display
This Latitude 15 may be a used laptop, but its display quality delivers an impressive visual experience. Featuring a 15.6-inch Full HD display, it offers enhanced clarity, sharpness, and vibrant visuals for both work and entertainment. The anti-glare coating supports comfortable long hours of use by reducing eye strain and reflections.
With a 1920x1080 resolution, it provides crisp details and better image quality, making it ideal for presentations, multimedia, designing, editing, and everyday productivity.
Robust 8GB DDR4 RAM
It offers a robust 8GB RAM which is crafted for delivering smooth and speedy transitions. It makes multiple apps run smoothly and lag-free. The advanced DDR4 technology is quite a support as compared to DDR3 and previous variants. It improves data access, enhances response rate, reduces latency, and takes the productivity and efficiency of the machine beyond acceptable levels.
256 GB SSD Storage
When it comes to storage, most users are concerned about managing their essential data, and this 256 GB solid-state drive effectively handles everyday storage needs. It allows seamless storage for your apps, software, documents, videos, images, and more.
Moreover, it enhances the machine’s overall speed, ensuring faster boot times and a lag-free experience for both work and entertainment. Compared to traditional HDDs, the SSD delivers quicker responsiveness, better efficiency, and reliable performance for standard daily usage.
Intel UHD 620 Graphics
The Intel UHD 620 Graphics unleashes your true creativity skills. It genuinely contributes to your creative journey like a pro. Stretches the amusement of your work and play with its sharp, clear, and crisp visual detailing. Not only that, but it works parallel to a CPU and shares its burden by taking good care of graphical processing.
Sleek and Smart Design
This model adorns your working setup with a classy and shiny design. It is sleek, smart, and durable with an aluminum build. The lightweight finish of 1.88 kg pushes portability to an effortless point. Moreover, it fills your craving for fashion and styles your personality with a quality computing machine like a good business and travel partner.
Long-lasting Power Backup
The longer the battery life, the more mobile usage for increased productivity. This machine offers an enduring battery that lasts for more than a few hours with browsing, streaming, videos, etc. And by keeping the visual settings moderate, you can even extend it. The recharge facility is superfast and takes less time for recharge to achieve the lowest downtime.
Other Specs
In other specs, you get an HD camera numeric keyboard, physical and wireless connectivity modes, an international warranty, and the black finish that adorns your working environment with style, versatility, and an attractive dark hue.
Buy Dell Latitude 15 5590 in Pakistan
Dell Latitude 15 5590 8th Generation Core i5 8350u QuadCore Processor Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 55,000. Enjoy nationwide shipping from Paklap, covering all regions of Pakistan.