Dell Latitude 15 5580 - Kaby Lake - 7th Gen Core i7 7820HQ Processor 8-GB 256-GB SSD Intel HD 630 GC 15.6" HD 720p 60Hz AG Display W10 Pro TPM 2.0 (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7820HQ Quadcore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.9 GHz Turbo Boost up to 3.9 GHz (8-MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4, 2 slots supporting up to 32GB |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 630 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6" HD (1366 x 768) Anti-glare (16:9) WLED, 200 nits, Carbon Fiber Reinforced Polymer LCD Back |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Screen surface | 15.6" HD (1366 x 768) Anti-glare (16:9) WLED, 200 nits, Carbon Fiber Reinforced Polymer LCD Back |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.88 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | 3 USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare) |
| HDMI | 1 HDMI |
| Camera | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Shared-Content_data-Sheets_Documents/en/Latitude-5280-5480-5580-spec-sheet.pdf |
| Product page | https://i.dell.com/sites/csdocuments/Shared-Content_data-Sheets_Documents/en/Latitude-5280-5480-5580-spec-sheet.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 15 5580 Used Laptop
Explore an affordable work-ready laptop with reliable specs for students, professionals, and casual users, the Dell Latitude 15 5580. It offers a Kaby Lake 7th Gen Core i7 processor, Intel UHD 630 integrated graphics, a 15.6-inch HD display, an HD webcam, 8 GB DDR4 upgradable RAM, 256 GB SSD, and a full-sized keyboard. You get all of this wrapped in a classy black color.
Let's go through the specifications in detail.
Processor
It houses a powerful CPU, the 7th Generation Intel Core i7-7820HQ Kaby Lake processor. It is basically a quad-core chip with 8 threads, which means each core can handle two or more tasks simultaneously. With a base speed of 2.9 GHz that maxes out at 3.9 GHz, it is tailored to handle mid-level productivity workloads and deliver flawless processing outcomes.
Plus, the 8 MB cache ensures fast data access and seamless task transitions. This processing chip keeps the operations sustainable while improving compatibility between hardware and software.
15.6-Inch Wide HD Display
This machine features a reliable 15.6-inch HD (1366 x 768), TN display. The anti-glare coating on the screen provides a comfortable viewing experience by minimizing reflections and eye strain. Thus, the user can enjoy longer work and study sessions. This WLED display ensures better visual quality with complete energy efficiency. With a brightness of up to 200 nits, the screen remains visible in well-lit rooms.
Most importantly, the Carbon Fiber Reinforced Polymer LCD Back adds strength and durability, without adding any extra weight.
Robust Memory
When it comes to the RAM of this laptop, it's quite fast and reliable. Equipped with 8 GB DDR4 RAM, it lets you switch between tasks in seconds. It has two SO-DIMM slots, so you can scale it up to 32 GB to meet future intensive memory needs.
Sturdy Storage
The Dell Latitude 15 5580 has a fast, reliable, and efficient storage facility, the 256 GB Solid State Drive. It works quite nicely with all types of data storage. Unlike traditional HDDs, it keeps the operations silent and sturdy. With the help of PCIe NVMe technology, it ensures enhanced transfer rates to push processing solutions to an even faster end.
Integrated Graphics
It houses Intel HD 630 integrated graphics. It lets you experience lag-free visuals with basic to mid-level jobs like browsing, editing, media playback, streaming, and editing. It uses shared memory (VRAM) to remain energy efficient while delivering smooth visuals across multiple displays. And, you can enjoy 4K video playback on the external displays.
HD Camera and Battery Life
This machine has a dependable HD camera that helps you connect with mates online. Keeps the image quality sharp, and provides quality video calling and conferencing facilities. As for the battery, it provides a solid backup for a used laptop. Your workflow doesn’t break due to frequent charging.
Ergonomic Design
The Dell Latitude 15 5580 has a simple, sleek, and practical design. It has a matte black body made up of reinforced high-quality plastic. The lid has Carbon Fiber Reinforced Polymer in it to provide stability to the display while keeping the weight in check. Having gone through MIL-STD 810G testing, it can endure high temperatures, shocks, and drops from a certain height. It weighs 1.88 kg (4.14 lbs), which is not bad for a 15.6-inch machine.
Other Specs
Also features USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare), 1 HDMI, Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi, Bluetooth 4.2, a full-sized keyboard with a separate num-pad, the Windows 10 Pro operating system, and a 7-day checking warranty backup, all packed in a supremely affordable computing machine.
Buy Dell Latitude 15 5580 Used Laptop in Pakistan
Dell Latitude 15 5580 with Kaby Lake - 7th Gen Core i7 7820HQ Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD, Intel HD 630 Graphics Card, 15.6-inch HD 720p 60Hz AG Display in Black Color, Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 57,500. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.