Dell Latitude 15 5540 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1345U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe GC 15.6" Full HD 1080p AG IPS 250nits Display Backlit KB WavesMaxx Audio W10 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1335u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Boost up to 4.7 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4-3200, 2 x 8GB |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) Non-Touch, AG, IPS, 250 nits, FHD Cam, WLAN |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) Non-Touch, AG, IPS, 250 nits, FHD Cam, WLAN |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 3.56 lb (1.613 kg) |
| Fingerprint Reader | - |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | English US backlit keyboard |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 Thunderboltâ„¢ 4 port with Power Delivery and DisplayPortâ„¢ 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port |
| Camera | HD 720p IR Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5540-laptop/spd/latitude-15-5540-laptop/s115l5540usvp |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5540-laptop/spd/latitude-15-5540-laptop/s115l5540usvp |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 15 5540 13th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
The Dell Latitude 15 5540 is the latest model powered by 13th Generation Intel Core i5 processor having an exceptional mix of style, power, and excellence. It is certainly a perfect machine for business use with its flawless performance and productivity.
It offers an ample screen size of 15 inches with an extra storage space of 512 GB. Moreover, the large SSD storage memory makes things easier for multitasking, data processing, editing, etc. Although it is a used model, still it continues to perform beyond your expectations. If you seek a reliable computing laptop at an affordable price, find the details below.
Processor
The 13th generation Intel Core i5 processor boosts the performance for both everyday work and intensive working tasks. It speeds up the laptop with faster data access and reliable outcomes. If you seek a reliable and durable computing partner, the Dell Latitude 15 5540 is there to help you out.
Display
With a wide screen of 15.6 inches with Full HD results and 1980 × 1080 resolution, IPS technology with 250 nits, this rich mix surely gets you the outcomes up to the mark. It delivers crisp, clear, vivid visuals, and it is developed for long usage with leased eye strain.
RAM
It offers built-in 16 GB RAM which is more than enough for regular laptop usage or even hardcore multitasking. If you are a professional who deals with complex data processing, need not be worried, it takes very good care of your work without any halt.
Graphics
It offers built-in Intel UHD graphics that make your presentations and light media usage smooth. You can edit pictures, watch movies, prepare presentations, or do any other regular work, it supports you with its stunning outcomes.
Storage
You get quick boot-up time and fast responsiveness with the standard 512 GB SSD. It is developed in a way that saves energy to enhance the battery life as compared to other storage drives. Despite being a used model, it has got standard specs to work up to your level.
Long Battery Life
Battery life depends on and varies with your usage style and this model with 4 cell battery can go a long way if you know the balanced way of usage. It respects your charge time by delivering long hours of usage.
Other Specs
There is a lot you get other than the main components, like, Wi-Fi enabling, 4 ports, a webcam, a backlit keyboard, a numeric keyboard, sleek design, and you get all this in a silver color that adorns your working environment in a true sense.
Buy Dell Latitude 15 5540 in Pakistan
Paklap knows your needs well enough, and it delivers premium solutions with no compromise over the quality of IT products. This Dell Latitude 15 5540 is a used model but has everything that makes it a perfect choice for all users including beginners, intermediate, and pros.
Dell Latitude 15 5540 13th Generation Core i5 1345U Processor Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 141,999. Paklap offers free cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.