Dell Latitude 15 5501 - Coffee Lake - 9th Gen Core i7 9850H HexaCore Processor 8-GB to 32-GB 256-GB to 2-TB SSD Intel UHD Graphics 630 15.6" Full HD 1080p Display Backlit KB W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel Core i7-9850H HexaCore Processor (6 Cores, 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 4.6 GHz (12 MB Smart Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | Dual-channel DDR4 - up to 32 GB |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 630 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD 1080p Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" Full HD 1080p Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.88 kg (4.14 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | One RJ-45, 10/100/1000 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | Two USB 3.1 Gen 1 port • One USB 3.1 Gen 1 with PowerShare • One USB 3.1 Gen 2 (Type-C) with Thunderbolt |
| HDMI | One HDMI 2.0 port |
| Camera | HD 720p camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-15-5501-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Product page | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-15-5501-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 15 5501 Core i7 Used Laptop in Pakistan
Here comes a second-hand but without a doubt a reliable laptop, the Dell Latitude 15 5501. A computing machine to turn your expectations into reality by submitting a higher performance flow for all types of jobs.
Featuring a 9th Generation Core i7 processor for uncompromised processing solutions, and Intel UHD 630 integrated graphics for unquestionable graphics. Moreover, the memory speed is impressively faster with 8 GB DDR4 RAM, and the storage is spacious with 256 GB SSD.
Let's find out more about the display, connectivity, battery life, durability, portability, and other details below.
Intel Core i7 9850H Processor
The Dell Latitude 15 5501 comes with a robust processing unit, the 9th Generation Core i7 9850H. It carries 6 cores and 12 threads to boost performance and efficiency, and ultimately multitasking. The speed goes up to 4.6 GHz, good enough for achieving maximum flawlessness while running multiple apps. Moreover, the 12 MB cache memory boosts data access enormously.
Intel UHD 630 Graphics
The graphical support of this machine is incredibly powerful with its Intel UHD 630 integrated graphics. It makes you enjoy UHD videos, mid-level gaming apps, and other high-end tasks. It also takes good care of system speed to avoid lag and blur while enjoying your favorite movies, editing videos, etc. So, you can confidently rely on it for your personal and professional tasks.
15.6-Inch Full HD Display
Once the integrated graphics play their role, the magic in front happens with its 15.6-inch full HD display. The Dell 5501 features this sophisticated and ultra-sharp display with 1920x1080 pixels, anti-glare coating, and improved brightness. It also furnishes wide viewing angles to boost vision like never before.
Faster 8 GB DDR4 Memory
This machine offers a faster 8 GB memory that carries the DDR4 version, better than previous ones. It tackles longer load times, latency, and slow responsiveness. You enjoy a multitasking experience with extreme responsiveness, and that's a big plus about this machine.
Advanced 256 GB SSD Storage
This laptop has advanced storage with a higher transfer rate. It features a 256 GB SSD with PCIe NVMe technology. It works silently and is good for saving power and getting you the best-focused play. You're good at storing apps, software, documents, and other huge data you want.
Robust Design and Enduring Battery
The design of the Latitude 15 5501 is robust and sturdy. It carries a lightweight body of 1.88 kg only, a huge push for enhanced portability. Moreover, it won't disappoint you with its battery, which is extremely powerful and durable.
Other Specs
Also offers Bluetooth 5.0, Wi-Fi, expansion options for both storage and memory for an extra cost from Paklap, a backlit keyboard, an HDMI, an HD camera, a 7-day checking warranty, USB connectivity ports, a Windows 10 Pro operating system, and a black finish that appeals and adores endlessly.
Buy Dell Latitude 15 5501 in Pakistan
Dell Latitude 15 5501 9th Gen Core i7 9850H HexaCore Processor 15.6-inch Full HD 1080p Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.72,900. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.