Dell Latitude 15 3520 - Tiger Lake - 11th Gen Core i5 1135G7 Processor 8-GB to 32GB 256GB to 02-TB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p 250nits Display Backlit KB FP Reader W10 Pro (Black, Open Box)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5 1135G7 QuadCore (8-MB SmartCache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Turbo Boost 4.2 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 upto 32 GB |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920 x 1080) AG Non-Touch, 250nits, Camera w/shutter & Microphone, WLAN Capable |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920 x 1080) AG Non-Touch, 250nits, Camera w/shutter & Microphone, WLAN Capable |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 3.95 lb (1.79 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 2x2 Type-C port with DisplayPort alt mode/Power Delivery 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A port 1 USB 2.0 port |
| HDMI | 1 HDMI 1.4a port |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera, single integrated microphone |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-laptops-and-notebooks/latitude-3520-laptop/spd/latitude-15-3520-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-laptops-and-notebooks/latitude-3520-laptop/spd/latitude-15-3520-laptop |
| Warranty | 1 Month |
Dell Latitude 15 3520 Core i5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a business laptop that can handle day-to-day operations of all types with ease, speed, and precision, the Dell Latitude 15 3520 is for you.
It carries a mix of top-notch internals and appealing aesthetics. Gives your work-and-play non-stop battery backup with no compromise on processing, display, graphical support, and much more. Let's dig out to learn more.
Intel Core i5 1135G7 Processor
It is an all-around laptop with an 11th Generation Intel Core i5 1135G7 CPU that delivers optimum performance for easy to hard jobs.
Featuring 8 MB cache support and a base frequency of 2.4 GHz that goes up to 4.2 GHz. Moreover, the pair of 4 cores and 8 threads ensures the ultimate multitasking experience and a perfect equation between performance and efficiency.
Intel Iris Xe Graphics
This machine has a powerful graphical capability to ensure lag-free visuals while running multiple apps simultaneously. It features an Intel Iris Xe card, which pushes graphical boundaries beyond limits with speed, richness, and flawless visuals. Whether you play games or prepare high-end presentations, it keeps your vision clear, crisp, and lag-free.
15.6-Inch Full HD Display
After the GPU, the real magic happens with its 15.6-inch full HD display. It ensures higher resolution support with its 1920 x 1080 pixels, and 250 nits to boost brightness. Likewise, it has anti-reflective features to avoid glare, and with wide viewing angles, it ensures a clear, sharp, and vibrant viewing experience.
Advanced Memory and Storage
The Dell Latitude 15 has an exceptional memory backup in the form of 8 GB DDR4 RAM. It submits a higher speed with 3200 MHz and gets an instant boost to responsiveness for flawless multitasking.
Moreover, the 256 GB is a strong storage backup, and it becomes unbeatable with its advanced PCIe NVMe technology. Also boosts the speed of transitions and saves energy with its completely silent play.
Long-lasting Battery
If you're tired of frequent recharges, and you don't want your machine to get down from work and play anytime, this machine has the best power backup for you. It submits a battery that stays in business for hours and gets an instant responsive charging facility to ensure maximum productivity.
Durable and Portable Design
The design of the Latitude 3520 is durable enough to last long and withstand hazards. Moreover, it is super portable, easy to carry, and easy to use, mainly because of its lightweight body of 1.79 kg.
Other Specs
Also offers a numeric keyboard, a backlit keyboard, a fingerprint reader, Bluetooth, Wi-Fi, a 1-month warranty, USB ports, an HD camera, and a black finish.
Buy Dell Latitude 15 3520 in Pakistan
Dell Latitude 15 3520 Tiger Lake 11th Generation Core i5 1135G7 Processor Intel Iris Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 250nits Display Black Color Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 101,000. Paklap ensures timely and secure delivery to every part of the country.