Dell Latitude 14 7420 Laptop - Tiger Lake - 11th Generation Core i7 1185G7 Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p Display Waves MaxxAudio Backlit KB W10 Pro (Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Core i7 1185G7 Processor |
| Processor Speed | 3.0 GHz Turbo Boost 4.8 GHz (12 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR4x‑4266 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Backlight | Yes |
| Screen size | 14‑inch FHD (1920 × 1080) Anti‑Glare WLED, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 14‑inch FHD (1920 × 1080) Anti‑Glare WLED, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 1.22 kg (2.69 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi‑Fi 6 (802.11ax, 2×2) |
| Condition | Used |
| USB | 1× USB 3.2 Gen 1 Type‑A (PowerShare), 2× Thunderbolt 4 (USB4, DP Alt Mode & Power Delivery) |
| HDMI | 1x HDMI 2.0 Port |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.Dell.com |
| Product page | www.Dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 7420 Used Laptop
If you're looking for a professional laptop at a low price, the Dell Latitude 14 7420 brings together power, performance, and style in one package. It is a used machine in good condition inside and out. It is a reliable choice for professionals, students, and casual users.
Featuring the 11th Gen Core i7 processor, it provides pace and precision. The Intel Iris Xe integrated graphics pair up with the 14-inch full HD display for lag-free, vibrant, and sharp visuals. Plus, it has 16 GB low-power DDR4x RAM, 256 GB SSD storage, a durable build with higher portability, and all this backed with a 7-day checking warranty.
Let's explore the nitty-gritty of this reliable pick below.
Processor
This machine has the Tiger Lake 11th Gen Core i7 1185G7 processor. It allows seamless multitasking, handles mid-level professional tasks with ease, lets you enjoy light gaming, and browse the internet. The trio of 4 cores, 8 threads, and 12 MB cache memory ensures improved performance delivery.
The speed range is good, starting with a base frequency of 3.0 GHz that reaches up to a maximum of 4.8 GHz. Depending on the load, energy optimization, and app count, it goes up to the maximum pace for achieving lag-free transitions.
Graphics
The Dell Latitude 14 7420 has in-house graphical capability, the Intel Iris Xe integrated graphics. It works better than UHD graphics and provides higher visual sharpness. It supports 4K video playback, light gaming, and creative apps without slowing the system down.
It is designed to be energy efficient, thus using shared VRAM instead of discrete graphics memory.
Display
The 14-inch full HD WLED display offers a resolution of 1920x1080 pixels, providing sharp details and vibrant colors. It is energy efficient and gives a peak brightness of 250 nits, which performs well in brighter conditions, and the anti-glare coating minimizes reflections and glare.
Whether you wish to watch your favorite movies, run office applications, or do casual or creative stuff, this display ensures a clear and comfortable viewing experience.
Memory
This machine offers faster and more responsive memory in the form of 16 GB LPDDR4x RAM. With a speed of 4266 MHz, you get faster load time, reduced latency, and efficient multitasking. Its low-power design also saves a lot of battery, making it great for on-the-go productivity. Lags and delays are a thing of the past.
Storage
The 256 GB SSD works smartly and silently to offer a focused work and play session. You need not worry about the safety of the data, as it uses flash memory that carries no moving parts. PCIe Gen 4 is the biggest breakthrough that pushes transfer rates to new heights for an unbeatable workflow.
Body and Design
The Dell Latitude 14 7420 has a very basic but useful design that combines durability and portability. The mix of aluminum and carbon fiber enhances durability while keeping the machine lightweight. It weighs 1.22 kg (2.69 lbs), making it highly portable. Plus, the matte Black finish on top makes it look classy and attractive.
High Definition Camera
The HD camera delivers clear video quality for online meetings, video calls, conferencing, and virtual classes. Whether you wish to work, study, or connect with your friends, it ensures professional-grade clarity during calls.
Multiple Connectivity Options
The Dell Latitude 14 7420 has multiple connectivity modes to ensure smooth operations. Featuring wireless connectivity with Bluetooth 5.1 and Wi-Fi 6 (802.11ax, 2×2). Moreover, there are multiple ports, including 1 HDMI 2.0 port, 2 Thunderbolt 4 ports (USB4, DP Alt Mode & Power Delivery), and 1 USB 3.2 Gen 1 Type‑A port (PowerShare).
Other Specs
Also offers a reliable battery backup, which is quite impressive for a used laptop. Plus, it has a Windows 10 Pro operating system, a backlit keyboard, English-UK, and a 7-day checking warranty to boost your confidence in the machine and give you peace of mind.
Buy Dell Latitude 14 7420 Used Laptop Online in Pakistan
Dell Latitude 14 7420 with Tiger Lake 11th Generation Core i7 1185G7 Processor, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, 14-inch Full HD 1080p Display Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 87,999. Paklap Offers Cash On Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.