Dell Latitude 14 7410 - Comet Lake - 10th Gen Core i7 10610u QuadCore Processor 16-GB 256-GB SSD 14" Full HD 1080p 60Hz Display Backlit KB (Carbon Fiber, Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Intel Coreâ„¢ I7-10610U (4 Core, 8M Cache) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost up to 4.9GHz, |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 2666 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0" Full HD (1920 × 1080) WVA Anti-glare Non-touch Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14.0" Full HD (1920 × 1080) WVA Anti-glare Non-touch Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Weight | Starting at 1.33 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wireless-AC 9560, 2x2, 802.11ac |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 with Powershare 1 USB 3.2 Gen 1 2 Thunderboltâ„¢3 with Power Delivery and DisplayPort (USB Type-Câ„¢) |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 |
| Camera | HD with Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/latitude-14-7410-2-in-1-laptop/lati_7410_ss/dimensions-and-weights?guid=guid-b2a36ae9-31e4-4186-9fb0-9925de78ea19 |
| Product page | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/latitude-14-7410-2-in-1-laptop/lati_7410_ss/dimensions-and-weights?guid=guid-b2a36ae9-31e4-4186-9fb0-9925de78ea19 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 7410 Core i7 Used Laptop in Pakistan
Here comes a used laptop that has a good mix of portability, durability, and affordability: the Dell Latitude 14 7410. It best suits the needs of students, mid-level professionals, and casual users. Featuring a 10th Gen Core i7 processor, Intel UHD integrated graphics, a 14-inch full HD display, customizable memory and storage, and all this with a 7-day checking warranty. This black beauty dominates with its aesthetics and internals.
Processor
Powered by a powerful Comet Lake 10th Generation Intel Core i7 10610U processor that ensures lag-free operations with a base speed of 1.8 GHz, which goes up to a maximum of 4.9 GHz. It brings the utmost ease of multitasking with quad cores and 8 threads. Not only this, but it also gets improved data access with an 8 MB cache. The compatibility it creates is good to avoid delays and longer load times.
Graphics
The Dell 7410 used laptop gets reliable and quality visuals without compromising speed and efficiency. It keeps the energy consumption lowest, carries no dedicated memory, and offers a sustainable boost to work and play. You're good at running office applications, light gaming, and entry-level creative jobs.
Display
This low-budget laptop is good for enjoying your favorite movies, multimedia, and other jobs related to critical color details. Offering a 14-inch full HD display that brings sharp visuals. With its resolution of 1920 × 1080 pixels, it keeps clarity unbeatable, and the wide viewing angles ensure a larger screen size for an even more comfortable viewing experience. Plus, the anti-glare coating protects eyes from strain during longer screen sessions.
Upgradable Memory and Storage
For speedy solutions, a higher responsiveness is needed, and the 16 GB DDR4 RAM gets it all. It runs at 2666 MHz speed, good to avoid latencies, and keeps multitasking as smooth as butter.
Whereas the 256 GB Solid State Drive gets reliable storage with enhanced security. Keeps the transfer rate higher, avoids noise, and brings no moving parts to ensure utmost safety.
Backlit Keyboard
The Latitude 14 houses an incredibly Useful backlit keyboard with which you can comfortably work and play in dim light. It provides visibility, keeps things productive non-stop.
Highly Portable Design
It is highly portable with its lightweight build of 1.33 kg only. The frame is of magnesium alloy, with a reinforced carbon fiber chassis, which ensures a durable body to work outdoors. Plus, it looks quite powerful and dominant in the Black finish.
Other Specs
It also gets you Bluetooth 5.1, Wi-Fi, a 7-day checking warranty, the Windows 10 Pro operating system, multiple USB ports for external displays and charging, and lastly, an HD webcam with a privacy shutter.
Buy Dell Latitude 14 7410 in Pakistan
Dell Latitude 14 7410 Comet Lake 10th Generation Core i7 10610u Quadcore Processor 14-inch Full HD 1080p 60Hz Display Carbon Fiber Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.77,500. Cash on Delivery made easy in Lahore, Karachi, and Islamabad — exclusively by Paklap.