Dell Latitude 14 7400 Laptop - Whiskey Lake - 8th Gen Ci7 8665u Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD 620 GC 14" Full HD 1080p Display Waves MaxxAudio Backlit KB W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8665u vPro QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.9 GHz Turbo Boost 4.8 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 2400 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-in. FHD AG (1920 x 1080), 255 nits, display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14-in. FHD AG (1920 x 1080), 255 nits,display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | Starting at 1.35 kg (2.99 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 (non vPro) |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen 2 port (Thunderbolt), USB Type-A 3.1 Gen 1 port, USB Type-A 3.1 Gen 1 ports (PowerShare capable) |
| HDMI | 1x HDMI® 1.4 |
| Camera | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-7400-laptop_owners-manual2_en-us.pdf |
| Product page | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-7400-laptop_owners-manual2_en-us.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 7400 Used Laptop
We're talking about a budget-friendly laptop that is both stylish and practical, the Dell Latitude 14 7400. This particular unit is used, but it handles day-to-day tasks with great precision and efficiency.
It features an 8th Gen Core i7 processor along with a 14-inch full HD display, 8 GB DDR4 RAM, 256 GB SSD, a backlit keyboard, and a reliable battery in a classy black body. It is ideal for personal, professional, and casual usage.
Here's a detailed lineup of specs.
8th Gen Core i7 Processor
A reliable processing unit like the 8th Gen Core i7-8665u vPro ensures smooth processing operations from entry to mid-level. It carries 4 cores, 8 threads, and 8 MB of Intel Smart Cache. The base clock of 1.9 GHz boosts up to 4.8 GHz to bring pace to the transitions. It is a well-balanced CPU that delivers optimum multitasking performance, keeps the energy consumption low, and ensures flawless compatibility between all the components.
Integrated Graphics
The Dell Latitude 14 7400 offers reliable graphics results with the integrated Intel UHD 620 graphics. It doesn't require a separate memory as it is directly built into the chip. Great for everyday tasks, streaming, and smooth 4K video playback. It supports 3 displays at once, so you can multitask with great ease. It helps with energy saving and sharp visuals to take productivity to new heights.
14-Inch Full HD Display
Featuring a 14-inch full HD display that genuinely improves your watch time. It has an anti-glare coating on the screen to avoid eye strain. The screen resolution of 1920 x 1080 pixels allows nice and clear visuals. Plus, the 255 nits of peak brightness, when combined with an FHD display, you get to enjoy good colors and contrasts when working or playing.
8 GB DDR4 RAM
This laptop features an advanced 8 GB DDR4 RAM. The DDR4 version is certainly faster than the previous versions. Plus, it is efficient in terms of energy consumption and can handle multiple tasks at once. It runs at 2400 MHz speed, which is good enough to avoid latencies and enhance boot times.
256 GB SSD Storage
The Dell Latitude 14 7400 houses a speedy and reliable 256 GB Solid State Drive storage. It works silently and carries no moving parts to ensure no risk of data loss. Plus, the PCIe NVMe technically boosts responsiveness with a higher transfer rate. It stores software, datasets, multimedia, presentations, large spreadsheets, etc., with an enhanced energy-optimized system.
Backlit Keyboard and Webcam
It has an incredibly useful backlit keyboard that not only helps you type in low lighting but also adds to the overall beauty of the machine. The backlit feature ensures that your productivity doesn't stop, whether it is light or dark, so you can work and play nonstop.
This laptop also offers a front-facing HD webcam, which helps with your online presence. Online conferencing, Zoom meetings, and video calling, whatever it is that you need to do, it has got you covered.
Ultra Portable and Durable Design
It has a practical and professional build and design with a black finish all over the body. The body is built from carbon fibre, having a lightweight body of 1.35 kg (2.99 lbs) only to ensure ultra-portability. The chassis is designed keeping in mind its weight and portability. You can easily carry it along with you wherever you go, so that your workflow never breaks.
Other Specs
The battery backup of this machine is reliable enough to enjoy hassle-free travelling without compromising work and play. It lasts longer, drains slowly, and recharges fast.
Also offers Bluetooth 4.2, USB Type-A 3.1 Gen 1 ports, Intel Dual Band Wireless AC 9560, 1 HDMI 1.4, USB Type-C 3.1 Gen 2 port, operating system Windows 10 Pro, and a 7-day checking warranty by Paklap to bring peace of mind and confidence in the machine.
Buy Dell Latitude 14 7400 Used Laptop Online
Dell Latitude 14 7400 with Whiskey Lake - 8th Gen Ci7 8665u Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD, Intel Integrated UHD 620 Graphics, 14-inch Full HD 1080p Display in Black Color, Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs 61,500. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.