Dell Latitude 14 7400 - Whiskey Lake - 8th Gen Core i5 8365u Processor 8-GB 256-GB SSD 14" Full HD 1080p Display Intel UHD 620 Graphics Backlit KB W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8365u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 4.1 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1x 8GB DDR4 2400 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® UHD 620 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" FHD AG (1920 x 1080), 300 nits, non-touch display |
| Screen surface | 14" FHD AG (1920 x 1080), 300 nits, non-touch display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 3.26 lb (1.48 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (UK) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB Type Câ„¢ 3.1 Gen 2 with Power Delivery & DisplayPort / Optional Thunderboltâ„¢ 3 with Power Delivery & DisplayPort 3 USB 3.1 Gen 1, one with PowerShare |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 7400 8th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
Here comes an affordable laptop, equipped with performance, power, and portability for all-around usage, the Dell Latitude 14 7400. A 14-inch used machine in Black finish gets a perfect mix of style and efficiency. Features the 8th Gen Core i5 CPU, Intel UHD integrated graphics, and seamless connectivity options. Its details are brilliant for everyday use. Let's explore them all below.
Processor
It houses the 8th Gen Core i5-8365U processor with 4 cores and 8 threads to boost multitasking. It brings pace and precision to everyday tasks, and with 6 MB cache, ensures skyrocketing data access. When handling basic jobs, it uses the base frequency of 1.6 GHz, and for complex and heavy-load jobs, it gets the maximum speed of 4.1 GHz.
Graphics
Gets the finest visual details with its standardized Intel UHD integrated graphics. It allows playing 4K videos, entry to mid-level gaming apps, hardcore professional jobs, and seamlessly accommodates multiple displays.
Display
The Dell Latitude has a perfect screen for all types of users. It has a 14-inch full HD display. Featuring enhanced resolution of 1920 x 1080 pixels to boost clarity and vividness significantly. It is an anti-glare display to avoid reflection, and 300 nits brightness for a brilliant indoor visibility.
Memory and Storage
It offers an 8 GB DDR4 RAM to ensure faster outcomes. It is better than previous models and runs at 2400 MHz. You're good to enjoy your working and playing with reduced latency and improved load time.
The 256 GB SSD storage is good for storing the operating system, documents, apps, software, and other essentials. It is speedier than traditional HDDs, and is good with data transfer rate with PCIe NVMe technology.
HD Camera
Has an HD camera that adorns the front panel and lifts your online presence well enough. It helps boost your productivity with sharp details during online meetings, video calls, and conferences.
Body and Design
The Dell 7400 has a beautiful design with a slim body that carries only 1.48 kg. The high-quality carbon fiber and magnesium alloy materials boost durability and portability. It is certainly a great choice for beginners, students, mid-level professionals, and casual users.
Other Specs
Also offers USB ports, Bluetooth, Wi-Fi, the Windows 10 Pro operating system, a non-backlit keyboard, and a 7-day checking warranty with this attractive and affordable 14-inch matte Black machine.
Buy Dell Latitude 14 7400 in Pakistan
Dell Latitude 14 7400 Whiskey Lake 8th Generation Core i5 8365u Processor 14-inch Full HD 1080p Display Intel UHD 620 Graphics Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 49,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.