Dell Latitude 14 5490 - Kaby Lake - 8th Gen Core i7 8650u Processor 8-GB 256-GB SSD 2-GB NVIDIA MX130 DDR5 GC 14" Full HD 1080p Display Backlit KB W10 Pro (Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Gen Intel Core i7-8650U Quad-core Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost 4.2 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 2x 4GB DDR4 2666 |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® MX130 2GB GDDR5 Dedicated Graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel UHD 620 GC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" FHD WVA (1920 x 1080) Anti-glare (16:9) WLED |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14" FHD WVA (1920 x 1080) Anti-glare (16:9) WLED |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 3.52 lb / 1.60 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | - |
| Condition | Used |
| USB | 3 x USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare), 1 x USB Type-C with DisplayPort |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-5490-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Product page | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-14-5490-laptop_owners-manual_en-us.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 5490 8th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for a reliable mobile workstation on a low budget, which looks good and performs even better, the Dell Latitude 14 5490 is for you. A 14-inch used laptop with the 8th Gen Core i7 processor gets speedy processing solutions. With the mix of NVIDIA GeForce MX130 GPU and full HD display, it boosts your professional and creative jobs and entertainment. A good mid-level deal for all.
Processor
This used laptop has a robust 8th Generation Intel Core i7-8650U processor, which has 4 cores and 8 threads, brilliant for multitasking details. It avoids longer load times and keeps things speedy with its Turbo Boost speed of 4.2 GHz. For improved data access, the 8 MB cache contributes significantly.
Graphics
It houses a hybrid graphical support. Featuring both Intel integrated and NVIDIA graphics. For basic to mid-level jobs, the Intel UHD 620 comes into play. For next-level clarity and in-depth visual details, it has a dedicated unit. The dedicated NVIDIA GeForce MX130 GPU with 2 GB GDDR5 memory delivers highly crisp and clear visuals.
Display
The Latitude 5490 has a 14-inch full HD display. It provides you with wide viewing angles for next-level clarity and sharpness. The enhanced resolution of 1920 x 1080 pixels boosts clarity, and an anti-glare coating deals with harmful reflection that irritates immensely and is not good for the eyes during longer sessions.
Memory and Storage
It houses an 8 GB DDR4 RAM with a brilliant 2666 MHz speed. It delivers optimized speedy transitions for flawless multitasking, and ensures boosted responsiveness with the least latency up-front.
The 256 GB SSD stores data and ensures its safety as it carries no moving parts, good for transit. Plus, it is speedier than older models. The PCIe NVMe technology is the major pusher behind the all-time high data transfer rate.
Backlit Keyboard
Offers a backlit keyboard that brings freedom of working and playing in low light. It sets you free with its extraordinary visibility that comes with its LED lights under the keys.
Body and Design
The Dell 5490 has an outstanding appearance with a quite aesthetic outlook. The mix of carbon fiber polymer chassis and high-quality plastic deck ensures boosted durability. On top of all, the matte Black finish remains elegant and striking.
Other Specs
Also offers a 720p high definition webcam, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, the Windows 10 Pro operating system, switchable graphics, and a 7-day checking warranty, which is a big plus indeed.
Buy Dell Latitude 14 5490 in Pakistan
Dell Latitude 14 5490 Kaby Lake 8th Generation Core i7 8650u Processor 2-GB NVIDIA MX130 DDR5 Graphics 14-inch Full HD 1080p Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 59,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.