Dell Latitude 14 5440 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1345u Processor 16-GB to 32-GB 256-GB to 512-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080p AG IPS 60Hz AG 300nits Touchscreen Display Backlit KB WavesMaxx Audio W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1345u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Boost up to 4.7 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 |
| Hard drive size | 256 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD, Class 35 |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD, Class 35 |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, touch, 72% NTSC, 300 nits, IPS |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, touch, 72% NTSC, 300 nits, IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 3.0 lbs. (1.36 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Backlit keyboard |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 Thunderboltâ„¢ 4 ports with DisplayPortâ„¢ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port |
| Camera | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5440-laptop/spd/latitude-14-5440-laptop/s111l5440usvp#customization-anchor |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5440-laptop/spd/latitude-14-5440-laptop/s111l5440usvp#customization-anchor |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 5440 Used Laptop in Pakistan
If you're seeking a well-balanced laptop with a reliable lineup of internals and appealing aesthetics, the Dell Latitude 14 5440 is the best for you. It has the top processing capabilities, including a 13th Gen Core i5 processor and Intel UHD graphics.
Moreover, it gets the finest visual support with a 14-inch full HD IPS display. You also get the best memory and storage support with extraordinary battery life, numerous connectivity modes, and much more.
13th Gen Core i5 Processor
If you want to experience the real taste of speed, precision, and efficiency in processing, the 13th Gen Core i5 1345U processor will do it for you. It carries Raptor Lake architecture to boost efficiency to the fullest. Also features a base frequency of 1.6 GHz that boosts up to 4.7 GHz for faster and more efficient performance.
Moreover, it provides you with 2 performance cores, 8 efficient cores, and 12 threads for a next-level multitasking experience. The 12 MB cache is indeed a significant pusher for improved data access.
Intel UHD Graphics
The Latitude 14 5440 has an Intel UHD integrated graphics that works optimally with moderate tasks. It consumes less energy and avoids lag and blur while handling graphics-intensive jobs. You enjoy your vision like never before.
14-Inch Full HD IPS Touchscreen Display
This machine has an extraordinary display with its 14-inch full HD Touch screen. It submits 1920x1080 pixels to ensure higher resolution support for increased clarity, IPS technology to boost colors naturally, and 250 nits to increase brightness. It features a full HD camera also. Overall, a brilliant visual support to enhance your screen time to the fullest.
16 GB DDR4 RAM
It is good for users requiring intense memory speed because of its 16 GB of RAM. It is a DDR4 version with a 3200 MHz speed. Gets a sustainable boost to multitasking and improves responsiveness and load time significantly.
256 GB SSD Storage
This laptop has a robust 512 GB SSD with an improved transfer rate. It provides a seamless storage facility for all types of data and contributes to the processing speed. It carries PCIe NVMe technology and ensures silent play to achieve the least power consumption.
Appealing Design and Powerful Battery Backup
It has an appealing design with cutting edges and a durable body. It looks perfect for portable usage because of its lightweight body of 1.36 kg. Also offers a lasting battery to back your work and play non-stop indoors and outdoors.
Other Specs
Also features expansion options for memory and storage for an extra cost, Wi-Fi, Bluetooth, camera, HDMI, USB ports, a 7-day checking warranty, and a bossy black finish.
Buy Dell Latitude 14 5440 in Pakistan
Dell Latitude 14 5440 13th Gen Core i5 1345u Processor Intel UHD Graphics 14-inch Full HD 1080p AG IPS 250nits Touch Display Black Color Second-Hand Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 103,500. Get your tech essentials delivered effortlessly across Pakistan with Paklap.