Dell Latitude 14 5420 Intel Core i7 used
Out of stock
Dell Latitude 14 5420 Business Laptop - Tiger Lake - 11th Gen Intel Core i7 1185G7 Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p 60Hz Touchscreen Display Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)
Rs. 123.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1185G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 3.0 GHz Turbo Boost Up to 4.8 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB, 1 x 16 GB, DDR4, 3200 MHz, single-channel |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60Hz, anti-glare, touch, 72% NTSC, 300 nits, wide-viewing angle |
| Screen surface | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60Hz, anti-glare, touch, 72% NTSC, 300 nits, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 5.59 LBS |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1x port 1x USB 3.2 Gen 1x port with PowerShare 2x Thunderbolt 4x ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port |
| Camera | 720p at 30 fps, widescreen HD RGB camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5420-laptop/spd/latitude-5420-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5420-laptop/spd/latitude-5420-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |