Dell Latitude 14 5420 used Laptop
Out of stock
Dell Latitude 14 5420 Laptop - Tiger Lake - 11th Generation Core i7 1185G7 Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p Display Waves MaxxAudio Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)
Rs. 86,999.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1185G7 Processor (4 Cores / 8 Threads, 12 MB Cache) |
| Processor Speed | 3.0 GHz Base, up to 4.8 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe®Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe®Solid State Drive |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel |
| Type of graphics memory | Intel Iris Xe Graphics |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920 x 1080p |
| Screen surface | 14-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 1.37 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 AX201, 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | USB: 2× USB‑A 3.2 Gen 1 (1 with PowerShare), 2× Thunderbolt 4 (USB‑C with DP & Power Delivery) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5420-laptop/spd/latitude-5420-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/latitude-5420-laptop/spd/latitude-5420-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |