Dell Latitude 14 5410 - Comet Lake - 10th Gen Core i7 10610u QuadCore Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD Graphics 14" HD 720p Display Backlit KB W10 Pro (Gray, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i7-10610U QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost 4.9 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0" HD 720p Anti-Glare Display |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Screen surface | 14.0" HD 720p Anti-Glare Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 1.48 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel WIFI 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
| Condition | Used |
| USB | 2 USB 3.1 Type-A ports 1 USB 3.1 Type-A port with PowerShare 1 USB 3.1 Gen2 Type-Câ„¢ port |
| HDMI | HDMI 1.4b |
| Camera | 1280 x 720 at 30 fps, Integrated Widescreen HD Webcam with Dual Digital Microphone |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/jm/business/p/latitude-14-5410-laptop/pd |
| Product page | https://www.dell.com/jm/business/p/latitude-14-5410-laptop/pd |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 5410 Used Laptop in Pakistan
Whether you seek a laptop for school assignments, personal, or professional use, the Dell Latitude 14 5410 is a dependable pick for all-around usage.
It carries advanced details such as a 10th Generation Core i7 processor, Intel UHD integrated graphics, and a 14-inch full HD display. Moreover, it ensures faster memory speed with 8 GB DDR4 RAM, 100% secure storage with 256 GB SSD, and non-stop work and play sessions with higher portability, durability, and, of course, lasting battery.
Core i7 10610U Processor
The Dell Latitude 14 5410 features a well-balanced processing unit, the 10th Generation Core i7 10610U. It carries 4 cores and 8 threads to ensure faster operations while handling multiple tasks at once. Also offers a base frequency of 1.8 GHz that touches up to 4.9 GHz, a pace to match the demanding apps. Moreover, the 6 MB cache helps achieve faster data access.
Intel UHD Graphics
This machine has Intel UHD integrated graphics. It carries rich details with higher speed to make you enjoy light gaming and other mid-level jobs with ease. Gets you completely rid of blur, lag, and other factors that slow down the speed of the machine.
14-Inch HD Display
The Dell Latitude 14 5410 furnishes a stunning 14-inch full HD screen. It carries 220 nits to boost brightness, which takes visibility in daylight to a fine level. Moreover, color accuracy is brilliant, and anti-glare coating avoids reflection for even comfortable vision. The 1366x768 pixels ensure no lack of clarity, sharpness, and vividness.
Unbeatable Memory and Storage
This machine is the first choice for those who want to experience faster memory speed, and it offers an incredibly fast 8 GB DDR4 RAM. It is excellent with higher speed and smart details to deal with latency for improved responsiveness. Moreover, the 256 GB SSD stores and secures data effortlessly. It pushes the transfer rate higher with PCIe NVMe technology. Overall, it gets a dependable storage facility that ensures flawless efficiency of the machine.
Enduring Battery Life
The battery life lasts long enough to increase productivity for hours. Allows seamless traveling with a full backup of power, gets a faster charge facility, and ensures the lowest possible downtime.
Striking Design
The Latitude 14 has a striking design with a good mix of durability, portability, and beautiful cutting edges. It carries 1.48 kg only and has an aluminum build that allows stretching your work and play indoors and outdoors, hassle-free.
Other Specs
Also furnishes a 7-day checking warranty, a backlit keyboard, HDMI, Wi-Fi, Windows 10 Pro OS, Bluetooth, numerous connectivity ports, and an adorable black finish.
Buy Dell Latitude 14 5410 in Pakistan
Dell Latitude 14 5410 10th Generation Core i7 10610u QuadCore Processor Intel UHD Graphics 14-inch 720p Display Gray Color Second-Hand Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 70,000. No matter where you are, Paklap ensures smooth and efficient shipping across Pakistan.