Dell Latitude 13 7390 8th Ci5 Used
Out of stock
Dell Latitude 13 7390 - 8th Gen Core i5 8350u vPro Quadcore Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD 620 GC 13.3" Full HD 1080p WVA AG Narrow Bezel Touchscreen Display WavesMaxx Audio Backlit KB W10 Pro (Black, Used)
Rs. 68,500.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8350u vPro QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 3.6 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 Memory,2400 M Hz,Non-ECC |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD WVA (1920 x 1080) Embedded Touch Anti-Glare,IR Cam & Mic, WLAN, Narrow Bezel, Ca rbon Fiber |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 13.3" Full HD 1080p WVA AG Narrow Bezel Touchscreen Display |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.17 kg (2.63 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual-Band Wireless-AC 82 65 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Dri ver (2x2) |
| Condition | Used |
| USB | 1 DisplayPort over USB Type Câ„¢ with optional Thunderboltâ„¢ 3 | 2 USB 3.0 | USB 3.1 Gen 1 port with PowerShare |
| HDMI | 1 HDMI v1.4 |
| Camera | HD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000135810/dell-latitude-7390-visual-guide |
| Product page | https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000135810/dell-latitude-7390-visual-guide |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |