Dell Latitude 13 5310
Out of stock
Dell Latitude 13 5310 Business Laptop - Comet Lake - 10th Gen Core i5 QuadCore 08GB to 32GB 256GB SSD to 1-TB SSD 13.3" Full HD 1080p Display Backlit KB Thunderbolt 3 W10 Pro (Silver)
Rs. 139,999.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10210U QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 4.2 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | 1x8GB, DDR4 Non-ECC |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 256GB PCIe NVMe Class 35 S olid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® UHD 620 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD (1920 x 1080) Anti-G lare Non-Touch SLP Microphone and RGB, WLAN Capable |
| Screen surface | 13.3" FHD (1920 x 1080) Anti-G lare Non-Touch SLP Microphone and RGB, WLAN Capable |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Qualcomm(R) QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A port 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A port with PowerShare 1 USB 3.1 Gen 2 Type-C port with DisplayPort/Power Delivery/Thunderboltâ„¢3 (optional) |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | 1280 x 720 at 30 fps, Integrated Widescreen HD, RGB Webcam with Dual Digital Microphone |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Pro |
| Warranty | International |