Dell Lat 13 3390
Out of stock
Dell Latitude 13 3390 2 in 1 - 8th Gen Ci5 QuadCore 08GB 256GB SSD 13.3" Full HD x360 Convertible Touchscreen Backlit KB USB-C (Open Box)
Rs. 85,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8350u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 3.6 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | 2400MHz DDR4 Non-ECC |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 SATA Class 20 Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Integrated with the Processor |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD 1920x1080 Anti-Glare, Embedded Touch, WVA, IR Camera & Microphone, WLAN Capable |
| Screen surface | 13.3" FHD 1920x1080 Anti-Glare, Embedded Touch, WVA, IR Camera & Microphone, WLAN Capable |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.62kg (3.56lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter |
| Condition | Open Box |
| USB | Yes |
| HDMI | HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/work/shop/tablets-and-2-in-1-laptops/latitude-3390-2-in-1-laptop/spd/latitude-13-3390-2-in-1-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/work/shop/tablets-and-2-in-1-laptops/latitude-3390-2-in-1-laptop/spd/latitude-13-3390-2-in-1-laptop |
| Warranty | 3 Months |