Dell Inspiron 16 5620 Laptop - Alder Lake - 12th Generation Core i7 1255U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 16" Full HD 1200p 60Hz AG Display Waves MaxxAudio Pro Backlit KB W10 (Platinum Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel Core i7-1255U Processor (10 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 1.70 GHz up to 4.70 GHz Turbo (12.0 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB (1 × 8 GB) DDR4 3200 MHz Dual-Channel |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, ComfortView |
| Screen surface | 16-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, ComfortView |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 1.87 kg (4.12 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel AX201 (2×2 MIMO, 2.4/5 GHz, Wi-Fi 6 - 802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports 1 USB 3.2 Gen 2x1 Type-C port with Power Delivery and DisplayPort |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 port |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-5620-laptop/spd/inspiron-16-5620-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-5620-laptop/spd/inspiron-16-5620-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Inspiron 16 5620 Core i7 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for a powerful laptop that handles demanding tasks and doesn't break the bank, the Dell Inspiron 16 5620 is for you. It is a used machine with a great lineup of specs, including the 12th Gen Core i7 processor, Intel Iris Xe integrated graphics, upgradable memory and storage, and a 16-inch full HD+ display. This Platinum Silver machine comes with a checking warranty and many useful details.
Advanced Processor
It houses an incredibly powerful and speedy Intel 12th Generation Core i7-1255U processor. Takes good care of multitaskers with its 10 cores and 12 threads. Gets you smooth day-to-day operations with its base speed of 1.70 GHz, and for heavy-load jobs, it uses the maximum speed of 4.70 GHz. The 12 MB cache joins in for rapid data access, certainly a good mix of details for those who demand power, precision, and pace.
Integrated Graphics
It features clear, crisp, and lag-free visuals with its Intel Iris Xe graphics. Consumes the least energy, uses system VRAM, and has no separate memory, good for reliable details. Allows playing mid-level games, intensive creative jobs, and multitasking with improved pace and accuracy.
Full HD+ Display
This budget laptop has an amazing 16-inch full HD+ display, which gets you clear and lag-free visuals. To avoid delays, it has a 60 Hz refresh rate, an anti-glare coating for eye comfort, and 250 nits brightness for enhanced visibility for indoor usage. The resolution of 1920 x 1200 pixels ensures improved clarity and wide viewing angles for a more comfortable workspace.
Robust Memory and Storage
For speed, the Inspiron 5620 has an advanced dual-capable 8 GB DDR4 RAM, operating at 3200 MHz. It offers an unbeatable multitasking experience compared to previous models. Saves battery, keeps load time enhanced, gets higher responsiveness, and allows you to multitask effortlessly.
It houses a massive 512 GB SSD storage, which is blazing fast. Offering advanced PCIe NVMe technology to uplift transfer rate, and with flash memory usage, it brings noise-free and speedy operations.
Backlit Keyboard
This Dell 5620 has amazing support for busy users at night, in dim light, or on the go, with its backlit keyboard. It lights up keys with a complete LED system underneath.
Modern Design and Body
Has a modern design with a Platinum Silver finish on top. The base of reinforced plastic with a lid of solid aluminum creates a perfect equation between looks and durability.
Other Specs
Also offers a numeric keypad, a 7-day checking warranty for unshakable trust, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, the Windows 10 Pro operating system, and a 1080p full HD camera.
Buy Dell Inspiron 16 5620 in Pakistan
Dell Inspiron 16 5620 Laptop Alder Lake 12th Generation Core i7 1255U Processor Intel Iris Xe Graphics 16-inch Full HD 1200p 60Hz AG Display Platinum Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.144,900. Order your favorite tech now — COD available in Lahore, Karachi, and Islamabad.