Dell Inspiron 15 5579 x360 i7
Out of stock
Dell Inspiron 15 5579 2 in 1 - 8th Gen Ci7 QuadCore 08GB 1TB 15.6" FHD IPS 1080p x360 Convertible Touchscreen Win 10 Backlit Keyboard Waves MaxxAudio (Grey)
Rs. 111,900.00
-

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8550u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost 4.0 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB DDR4 |
| Type of memory | 2400MHz, DDR4; upto 16GB |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® UHD Graphics 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch Full HD IPS Truelife LED-Backlit Touch Display with Wide Viewing Angles-IR Camera |
| Screen surface | FHD (1920x1080) IPS Truelife LED-Backlit Touch Display with Wide Viewing Angles-IR Camera |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.08Kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Keyboard |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | 3 |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://www.dell.com/en-uk/shop/laptop-and-2-in-1-pcs/inspiron-15-5579/spd/inspiron-15-5579-2-in-1-laptop/cn57903 |
| Product page | http://www.dell.com/en-uk/shop/laptop-and-2-in-1-pcs/inspiron-15-5579/spd/inspiron-15-5579-2-in-1-laptop/cn57903 |
| Warranty | International |