5558ci3
Out of stock
Dell Inspiron 15 5558 4th Gen Ci3 04GB 500GB 15.6" W8.1 (Black - White)
Rs. 41,500.00
Dell Inspiron 15 5558
Be your best. Anywhere.
Do every task better on a ultraportable laptop with a vibrant 15” display and a built-in DVD drive.
Colors :
Theoretical Gray, Matte Metallic IMR
Black Gloss, OTP
Black Gloss, OTP
BLUE
Beijing Red, Matte Metallic IMR
Beijing Red, Matte Metallic IMR

| Processor Type | Intel Core i3 - 4005U Haswell |
|---|---|
| Processor Speed | 1.7 GHz ( 3 MB Cache, 4th Gen) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD) |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 4400 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p |
| Screen surface | HD LED 720p |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | White |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | Starting weight at 4.41 lb (2.00 Kg) with HD and 4-cell 40WHr |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ 45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://www.dell.com/my/p/inspiron-15-5558-laptop/pd?oc=w510405myw8 |
| Product page | http://www.dell.com/my/p/inspiron-15-5558-laptop/pd?oc=w510405myw8 |