Dell Inspiron 15 3530 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334u Deca-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p AG 250nits 120Hz Touchscreen Display W11 (Carbon Black, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1334u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Boost up to 4.6 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1 x 8 GB, DDR4, 2666 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, touch, 45% NTSC, 220 nits, wide-viewing angle, ComfortView Support |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD, 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, touch, 45% NTSC, 220 nits, wide-viewing angle, ComfortView Support |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.63 kg (3.59 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | English International Non-Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth(R) wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C full function 1 USB 2.0 port ​ |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 - The maximum resolution supported over HDMI is 1920x1080 @60Hz. No 4k/2k output. |
| Camera | Integrated HD (720p) Webcam with Single Digital Microphone |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.delltechnologies.com/asset/en-us/products/laptops-and-2-in-1s/technical-support/inspiron-15-3530-3535-tech-specs.pdf |
| Product page | https://www.delltechnologies.com/asset/en-us/products/laptops-and-2-in-1s/technical-support/inspiron-15-3530-3535-tech-specs.pdf |
| Warranty | International |
Dell Inspiron 15 3530 Core i5 13th Gen Laptop in Pakistan
Here comes a mid-range laptop, which has powerful internals and a stylish outlook: the Dell Inspiron 15 3530. This 15.6-inch Carbon Black machine is exceptionally durable, portable, and affordable.
It comes with the latest 13th Gen Core i5 processor, standardized Intel UHD graphics, and upgradable memory and storage. It is good for day-to-day jobs, including light gaming, creative tasks, and high-end professional jobs.
13th Gen Core i5 Processor
This latest Dell laptop is good with its robust processing capability, the Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u processor. It ensures lag-free transitions with its sharp details, including a 12 MB cache, and the base speed of 1.3 GHz, which boosts up to 4.6 GHz. Offering 2 performance cores, 8 efficient cores, and 12 threads for an enhanced multitasking experience. Plus, it creates perfect compatibility between software and hardware to avoid delays and slowdown of the machine.
Intel UHD Graphics
The Dell 3530 gets flawless visuals with everyday tasks. You're good at enjoying FHD videos, light gaming, multiple displays, and creative jobs efficiently. It consumes the least energy, good for enjoying extended run time.
15.6-Inch Full HD Touch Display
Offers a 15.6-inch full HD touch display with an impressively enhanced resolution of 1920 x 1080 pixels. To avoid lags and blur in visuals, it has a 60 Hz refresh rate, and for comfortable visibility while using indoors, it has 220 nits of brightness. The anti-glare coating ensures reduced reflection for a guaranteed strain-free view.
Robust Memory and Storage
This new laptop within budget has an advanced 8 GB DDR4 RAM with a great speed of 2666 MT/s. It keeps up with multitasking requirements and provides extreme responsiveness.
The 512 GB SSD is an all-around storage space for all types of data. Unlike traditional HDDs, it stores data and secures it well enough. Also ensures silent operations and a higher transfer rate with PCIe NVMe technology.
HD Camera
For improved online presence and to make you productive with your communication, it has an integrated HD webcam. It gets a single digital microphone. Allows you to capture sharp videos to enhance your meetings, conferencing, video calls, and chat with your friends and family.
Body and Design
The Inspiron 3530 has a solid build quality that looks powerful with its Carbon Black finish. The lightweight body of 1.63 kg (3.59 lb) brings enhanced portability, and a high-quality mix of metal and plastic lifts its durability.
Other Specs
Also offers multiple ports, a numeric keypad, a non-backlit keyboard, the Windows 11 Home operating system, Wi-Fi, Bluetooth, and an international warranty, providing peace of mind.
Buy Dell Inspiron 15 3530 in Pakistan
Dell Inspiron 15 3530 Raptor Lake 13th Gen Core i5 1334u Deca-Core Processor Intel UHD Graphics 15.6-inch Full HD 1080p AG 250nits 120Hz Touchscreen Carbon Black Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 144,999. Get your products delivered with cash payment options in Karachi, Lahore, and Islamabad.