Dell Inspiron 15 3501 - Ci7-1
Out of stock
Dell Inspiron 15 3501 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 08GB 512GB SSD 2-GB NVIDIA GeForce MX330 GDDR5 15.6" Full HD 1080p (Colors Available, Dell Direct Local Warranty)
Rs. 151,900.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7-1165G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 2.8 Ghz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 512 GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce MX330 2GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-glare LED Backlight Non-Touch Narrow Border WVA Display |
| Screen surface | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-glare LED Backlight Non-Touch Narrow Border WVA Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.83 kg (4.04 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 - 10/100Mbps Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac 1x1 WiFi |
| Condition | New |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports 1 USB 2.0 Gen 1 Type-A port, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C with Data Transfer |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera, single-array microphone |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.dell.com/en-my/shop/laptops-and-netbooks/inspiron-15-3501-laptop/spd/inspiron-15-3501-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-my/shop/laptops-and-netbooks/inspiron-15-3501-laptop/spd/inspiron-15-3501-laptop |
| Warranty | 1 Year Warranty |