Dell Inspiron 14 5440 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 14" FHD+ 1200p IPS WVA 60Hz AG Display Backlit KB W11 (Carbon Black, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i5‑1334U 13th Generation (10 Cores / 12 Threads, 12 MB Cache |
| Processor Speed | 1.3 GHz, turbo boost up to 4.6 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5 4400 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" FHD+ (1920×1200) IPS WVA, 250 nits, 45% NTSC, 162 PPI, 800:1 contrast, 60Hz, Anti-Glare, No Touch. |
| Screen surface | 14" FHD+ (1920×1200) IPS WVA, 250 nits, 45% NTSC, 162 PPI, 800:1 contrast, 60Hz, Anti-Glare, No Touch. |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.690 kg (3.73 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery and DisplayPort |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Camera | 720p at 30 fps HD RGB camera, Single microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell Inspiron 14 5440 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a perfect daily-use laptop that doesn't cut your budget and lifts your productivity higher, the Dell Inspiron 14 5440 is for you. A brilliant pick with extraordinary power, portability, and a stylish outlook. The 13th Gen Core i5 processor, along with the Intel UHD integrated graphics, brings the finest solutions. Also offers a 14-inch full HD display with DDR5 RAM, SSD storage, a backlit keyboard, and a durable battery.
Processor
This Dell daily-use laptop gets flawless compatibility between hardware and software, keeps operations sturdy, and the brain behind all this is its 13th Generation Intel Core i5‑1334U CPU. It delivers optimum support for multitasking with 10 cores and 12 threads. The immensely boosted speed of 4.6 GHz enables higher performance without forcing users to face longer load times.
Graphics
This everyday laptop brings clear visuals, in-depth color details, and avoids lag to the fullest with its standardized Intel UHD integrated graphics. It lifts your entertainment and productivity and allows you to enjoy multiple displays. It carries no discrete memory, saves energy, and gets reliable visuals to boost your watch time.
Display
The Inspiron 14 offers an extremely responsive and lag-free 14-inch full HD+ display. It brings unparalleled clarity with a boosted resolution of 1920×1200 pixels. The IPS technology lifts colors and provides wide viewing angles with a 60 Hz refresh rate for comfortable and lag-free visuals. It avoids eyestrain and, with 250 nits, gets enough brightness for a comfortable indoor viewing experience.
Advanced Memory and Storage
The advanced 8 GB DDR5 memory boosts operations with higher responsiveness. It runs at 4400 MT/s, deals with latency, and keeps things flawless while running multiple demanding apps at once.
For storage, the 512 GB Solid State Drive works better than older drives. It runs faster, brings an extreme data transfer rate with PCIe NVMe technology, and ensures the utmost safety.
Backlit Keyboard
Offers non-stop typing and writing experience in low lighting. It carries lights under the keys to illuminate them for comfortable visibility.
Body and Design
The Dell 5440 offers unbeatable durability with a mix of high-quality aluminum and polycarbonate materials. The Carbon Black finish looks brilliant in its sleek design.
Other Specs
A 720p HD RGB webcam with a microphone, the Windows 11 Home OS, USB ports, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, a lasting battery, and an international warranty for the ultimate return of your money.
Buy Dell Inspiron 14 5440 in Pakistan
Dell Inspiron 14 5440 Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334U Processor Intel UHD Graphics 14-inch FHD+ 1200p IPS WVA 60Hz AG Display Carbon Black Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 139,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.