Dell Inspiron 14 5425 - AMD Ryzen 5 5625U Processor 16-GB 512-GB SSD AMD Radeon Graphics 14" Full HD+ 1200p 60Hz Touchscreen AG Display Waves MaxxAudio Pro Backlit KB W11 (Platinum Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 5 5625U (# of CPU Cores 6 # of Threads 12) |
| Processor Speed | 2.3 GHz Boost Up to 4.3 GHz (16 MB L3 Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x 16 GB DDR4 4800 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, ComfortView |
| Screen surface | 14-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle, ComfortView |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 1.54 kg (3.40 lbs.) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | WiFi 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 ports 1 USB 3.2 Gen 2x1 Type-Câ„¢ with Power Delivery and Display Port |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-5420-laptop/spd/inspiron-14-5420-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-5420-laptop/spd/inspiron-14-5420-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Inspiron 14 5425 AMD Ryzen 5 Used Laptop in Pakistan
We're talking about an affordable and efficient laptop that offers smooth handling of daily tasks, the Dell Inspiron 14 5425. This used 14-inch model comes with a perfect mix of powerful specs and attractive aesthetics. The AMD Ryzen 5 5625U CPU, AMD Radeon integrated graphics, a full HD+ display, and much more to lift your processing solutions like never before.
Processor
This daily-use laptop features reliable processing performance with its extraordinary AMD Ryzen 5 5625U CPU. The mix of 6 cores and 12 threads ensures lag-free operations while running multiple apps simultaneously. It uses a 12 MB cache for quick data access to boost productivity. The max speed of 4.3 GHz handles hardcore tasks with the utmost accuracy and increased efficiency.
Graphics
The Inspiron 14 features exceptional graphical details with its outstanding AMD Radeon integrated graphics. It boosts entertainment, pushes visual clarity higher, and avoids lag to the fullest. It uses system VRAM, saves energy, and is good for enjoying reliable graphics details.
14-Inch Touch Display
This used laptop houses a stunning 14-inch full HD+ touchscreen. It offers a lag-free viewing experience with a 60 Hz refresh rate and unmatched clarity with a resolution of 1920 x 1200 pixels. For a strain-free viewing experience, it has an anti-glare coating on the screen. Also gets enhanced visibility with 250 nits brightness and a bigger screen with wide viewing angles.
Memory
It offers enhanced memory speed with its advanced 16 GB DDR4 RAM. It works faster than previous models, and keeps things sturdy and flawless. It runs at 4800 MHz and brings unmatched responsiveness and reduced latency.
Storage
This affordable machine features an ultimately secure storage, the 512 GB SSD. It has PCIe NVMe technology to ensure a skyrocketing data transfer rate. Using flash memory ensures higher speed and carries no moving parts for the safety of your essentials.
Backlit Keyboard
This everyday-use computing machine boosts productivity, and allows working and playing non-stop with its backlit keyboard. It lights up keys and provides good enough visibility in low-light conditions.
Body and Design
The Dell 5425 offers a durable aluminum build. The 1.54 kg body ensures higher portability, and the Platinum Silver finish enhances sophistication significantly.
Other Specs
Also gets you a full HD camera with dual microphones, the Windows 11 Pro OS, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Inspiron 14 5425 Ryzen 5 in Pakistan
Dell Inspiron 14 5425 AMD Ryzen 5 5625U Processor AMD Radeon Graphics 14-inch Full HD+ 1200p 60Hz Touchscreen AG Display Platinum Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 92,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.