Dell Inspiron 13 7375 2-in-1 - AMD Ryzen 7 2700U Processor 12-GB 256-GB SSD AMD Radeon Vega 10 Graphics 13.3" FHD IPS 60Hz Touchscreen Convertible Display Backlit KB W10 (Used)

| Brand | Deli |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 2700U (4 Cores / 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Base, up to 3.8 GHz Boost Cache: 4MB L3 Cache |
| Installed RAM | 12 GB |
| Type of memory | DDR4 2400MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD (1920×1080) IPS Touchscreen Display, 60Hz, 160° Viewing Angle. |
| Screen surface | 13.3" FHD (1920×1080) IPS Touchscreen Display, 60Hz, 160° Viewing Angle. |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.74 kg (3.83 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac |
| Condition | Used |
| USB | 1 × USB 3.1 Gen 1 Type-C, 1 × USB 2.0, 1 × USB 3.1 Gen 1 with PowerShare. |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b port |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Inspiron 13 7375 2-in-1 Ryzen 7 Used Laptop in Pakistan
Presenting you a budget-friendly dynamic machine that offers both the laptop and tablet at the price of one, the Dell Inspiron 13 7375. A used laptop with a 13.3-inch full HD convertible display to enhance usability. Featuring the AMD Ryzen 7 CPU, DDR4 RAM, 256 GB SSD storage, AMD Radeon integrated graphics, and a backlit keyboard. All this and many other details with a 7-day checking warranty.
Processor
This 2-in-1 machine has an outstanding AMD Ryzen 7 2700U processor that ensures lag-free multitasking with its 4 cores and 8 threads. It brings a base speed of 2.2 GHz for handling basic tasks, and for heavy-load jobs that require more power and pace, the boosted speed of 3.8 GHz is good for them all. The 4 MB cache takes data access to an easy level.
Graphics
The Inspiron 13 has reliable and efficient graphical support, with the AMD Radeon integrated graphics. It uses a system's VRAM, good for saving energy, and balances performance and efficiency. Allows playing 4K videos, mid-level casual gaming and professional apps, multiple displays, and all this, lag-free, and with pace and accuracy.
Display
This convertible machine has an impressively useful 13.3-inch full HD screen. It brings IPS technology to ensure unbeatable color precision, a 60 Hz refresh rate to avoid lag, and a resolution of 1920×1080 pixels to ensure skyrocketing sharpness and vibrancy. This touchscreen gets style and practicality in your use like no other does in the budget.
Memory and Storage
This Convertible laptop offers 12 GB DDR4 RAM. It backs processing solutions with its extreme responsiveness and improves load time. It runs at 2400 MHz, avoids latency, and makes you enjoy multitasking to the fullest.
The 256 GB SSD stores data of all types. It ensures safety as it carries no moving parts, uses flash memory, and the PCIe NVMe technology lifts the data transfer rate to new heights.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard turns the dim light environment into a fully working environment with its LED lighting system. It comes with extended visibility under the keys to light them up for comfortable usage.
Convertible Design and Body
The Dell 7375 has a convertible design that allows using it as a tent, tablet, stand, and laptop. It has a high-quality aluminum body with a grey finish on top, and looks the utmost professional.
Other Specs
Also features an HD camera, Bluetooth, Wi-Fi, connectivity ports, the Windows 10 Home operating system, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Inspiron 13 7375 in Pakistan
Dell Inspiron 13 7375 AMD Ryzen 7 2700U Processor AMD Radeon Vega 10 Graphics 13.3-inch FHD IPS 60Hz Touchscreen Convertible Display 2-in-1 Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 67,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.