Dell G7 7588 Ref-1
Out of stock
Dell G7 15 7588 - 8th Gen Ci7 HexaCore (9-MB Cache) 08 to 32GB Optional HDD + 256 to 1TB SSD 6-GB Nvidia GeForce 1060 GDDR5 With Max Q Design 15.6" FHD IPS LED W10 Blue-Backlit KB FP Reader (Black, Certified Refurbished, Customize Menu Inside)
Rs. 154,900.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8750H HexaCore Processor (6 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 4.1 (9 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4, 2666MHz; up to 32GB (additional memory sold separately) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® GTX 1060 with NVIDIA® Max Q Design technology, 6GB GDDR5 video memory |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare LED Backlit Display (non-touch) |
| Screen surface | FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare LED Backlit Display (non-touch) |
| Screen resolution | 1920x1060 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting weight: 6.31lbs (2.86Kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Standard full-size, spill-resistant keyboard with numeric keypad |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, Dual Band 2.4 & 5 GHz, 2x2 |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Dual Band |
| Condition | Refurbished |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.dell.com/pk/p/g-series-15-7588-laptop/pd |
| Product page | https://www.dell.com/pk/p/g-series-15-7588-laptop/pd |
| Warranty | 3 Months |