Dell Alienware m15
Out of stock
Dell Alienware m15 Thin Gaming Laptop - 8th Gen Ci7 HexaCore (9-MB Cache) 08GB 1-TB SSHD 6-GB NVIDIA GeForce GTX1060 GDDR5 15.6" Full HD IPS 144Hz 300-nits Display RGB Backlit KB W10 (Epic Silver)
Rs. 230,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8750H Hexa Core Processor (6 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 4.1 (9 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4, 2666MHz |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD (+8GB SSHD) Hybrid Drive |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA SSHD |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce GTX 1060, 6-GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Mobile Intel® CM246 Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD 1080p 144Hz Anti-Glare IPS, 300-nits, 72% NTSC color gamut, Narrow-Border |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920 x 1080) 144Hz Anti-Glare IPS, 300-nits, 72% NTSC color gamut, Narrow-Border |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.16 Kgs. (4.78 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Alienware AlienFX mSeries keyboard with alphanumeric keys |
| Backlit keyboard | AlienFX Lighting Zones 6 unique programmable zones with up to 16.8 million distinct colors (Standard) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 Killerâ„¢ Networks E2500 Gigabit Ethernet NIC |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer 1550 802.11ac 2x2 WiFi |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 Output + 1 Mini-Display Port 1.3 Output |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/alienware-m15-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/alienware-m15-laptop |
| Warranty | 9 Months Warranty |