Dell Alienware m15 R7 - AMD Ryzen 7 Used
Out of stock
Dell Alienware m15 R7 Gaming Laptop - AMD Ryzen 7 6800H OctaCore Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX3070Ti GDDR6 GC 15.6" Quad HD 240Hz CV+ NVIDIA G-SYNC Display RGB Backlit KB W11 (Dark Side of the Moon, USED)
Rs. 324,900.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 6800H Octa Core Processor (# of CPU Cores 8 # of Threads 16) |
| Processor Speed | 3.2 GHz Turbo Boost up to 4.7 GHz (L2 Cache 4MB | L3 Cache 16MB) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 4800 MHz, dual-channel |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | 08 GB RTX 3070Ti |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 Ti (8GB GDDR6 VRAM) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6", QHD 2560 x 1440, 240Hz, Non- Touch, 2ms, Advanced Optimus, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC |
| Screen resolution | 2560x1440 |
| Screen surface | 15.6", QHD 2560 x 1440, 240Hz, Non- Touch, 2ms, Advanced Optimus, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Weight | Lowest weight: 5.34 lbs. (2.42 kg) Maximum weight: 5.93 lbs. (2.69 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Alienware M Series per-key AlienFX RGB keyboard (English) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 Killer E3100 2.5Gbps Ethernet port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer™ Wi-Fi 6 (6E* Pre-certified) AX1675 802.11ax 2x2 Wireless LAN |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 5Gbps Port 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 5Gbps Port with Powershare 1 Type-C port (Includes Thunderbolt™ 4, USB 3.2 Gen 2, Display Port 1.4, and Power Delivery (5V/3A) capabilities) 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 with HDCP 2.3 support |
| Camera | 720p at 30 fps HD RGB-IR camera |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/alienware-m15-r7-gaming-laptop/spd/alienware-m15-r7-gaming-laptop/wnr7m15cto10s |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/alienware-m15-r7-gaming-laptop/spd/alienware-m15-r7-gaming-laptop/wnr7m15cto10s |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |