Dell Alienware 17 R4 7th Gen
Out of stock
Dell Alienware 17 R4 Gaming Laptop - 7th Gen Ci7 QuadCore 16GB 1TB+128GB 6-GB Nvidia GTX 1060m 17.3"Full HD IPS 1080p with Tobii IR Eye-tracking Backlit Keyboard W10 VR-Ready
Rs. 240,000.00
Dell Alienware 17 R4 - One of the top gaming laptops in Pakistan
This is one of the latest Dell Alienware model which has 7th Generation Intel Core i7 (Quadcore) processor.
It has some remarkable specs which you will love if you're a gamer or a programmer because of its 6GB Nvidia 1060m Graphics.
Moreover, it has 16GB RAM, 1 terabyte of hard disk with 128GB SSD for faster performance.
If you're interested in purchasing this latest Alienware gaming laptop then just click on the Buy Now button and place your order now. Paklap offers the lowest price of Dell Alienware 17 R4 in Pakistan with the fastest delivery service.

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo Boost 3.8 (6 MB Cache, Kaby Lake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | 2400MHz |
| Hard drive size | 1 TeraByte + 128 GB SSD |
| Hard drive speed | 128GB PCIe SSD (Boot) + 1TB 7200RPM SATA 6Gb/s (Storage) |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 630 + NVIDIA® GeForce® GTX 1060M with 6-GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare 300-nits Display with Tobii IR Eye-tracking |
| Screen surface | FHD IPS Anti-Glare 300-nits Display with Tobii IR Eye-tracking |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 9.74lbs* (4.42 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes, 4-Zone, Alienware TactX keyboard |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 Killer Networks e2400 Gigabit Ethernet Port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer 1535 802.11ac 2x2 WiFi |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home |
| Manual | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/alienware-17-laptop |
| Product page | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/alienware-17-laptop/dkcwkblg33s |
| Warranty | International |