Dell Alienware 16 Aurora Gaming Laptop - Raptor Lake - Intel Core 7 240H 10-Core Processor 16-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5060 GDDR7 GC 16" WQXGA 120Hz 300nits Display Backlit KB W11 (Black, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ 7 240H, 10C (6P + 4E) / 16T, 24MB Cache |
| Processor Speed | 2.5 GHz / 5.2 GHz, E-core 1.8 GHz / 4.0 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB, 2x8GB DDR5 5600 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WQXGA 120Hz 300 nits 100% sRGB ComfortView Plus |
| Screen surface | 16" WQXGA 120Hz 300 nits 100% sRGB ComfortView Plus |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting weight: 5.49 lb (2.49 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2x2 802.11be MU-MIMO) |
| Condition | New |
| USB | Ports 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with DisplayPort™ 1.4a ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with Power Delivery |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell Alienware 16 Aurora Intel Core 7 Gaming Laptop in Pakistan
Presenting you in Dell’s lineup, a flagship gaming laptop, the Dell Alienware 16 Aurora. It is something extraordinary, like its name. It houses the Intel Core 7 CPU, NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU, 1 TB SSD storage, 16 GB DDR5 memory, and a highly powerful cooling system. Let's explore its specs in detail below.
Processor
This powerful Dell gaming laptop offers smooth operations and handles heavy-load gameplay with its ultra-powerful Raptor Lake Intel Core 7 240H CPU. It brings extraordinary support for multitasking with its 10 cores, including 4 efficient and 6 performance cores, and 16 threads. The 24 MB cache gets seamless data access. Plus, the max speed of 5.2 GHz improves accuracy and pace and avoids lag during complex processing tasks.
Graphics
The Dell Alienware 16 Aurora ensures flawless visuals to improve your gameplay like never before. And the magic behind it happens with the NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU. A graphical capability with nail-biting accuracy, sharpness, and pace. Offering higher responsiveness with its discrete 8 GB GDDR7 memory.
Display and Camera
This Dell gaming machine furnishes a 16-inch display with extraordinary details. It uses WQXGA technology with an enhanced resolution of 2560x1600 pixels. It features a 120 Hz refresh rate to take down lag, 300 nits brightness to lift visibility indoors, and 100% sRGB to ensure coverage of in-depth color details.
Plus, the HD camera in the front panel looks brilliant. It enhances your online presence and allows you to enjoy dual array digital microphones, also.
Memory
It has an extraordinary 16 GB DDR5 RAM backup, which runs at 5600 MT/s. Likewise, it ensures skyrocketing data access, improved responsiveness, and reduced latency during multitasking.
Storage
It houses an efficient and faster 1 TB SSD storage. The PCIe NVMe technology for enhanced data transfer rate, and flash memory usage to avoid moving parts for the safety of your essentials.
Cooling System
Has an advanced Alienware Cryo-tech cooling system. Unlike traditional laptops, it houses a quad fan design. Also offers copper heat pipes and a huge vapor chamber to deal with heating hazards efficiently.
Body and Design
It has a magnesium and aluminum alloy in its internal structure and exterior. A highly durable design that looks even more dominant with the black finish.
Other Specs
A backlit keyboard with a numeric keypad, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, USB ports, and a guaranteed international warranty.
Buy Dell Alienware 16 Aurora in Pakistan
Dell Alienware 16 Aurora Raptor Lake Intel Core 7 240H 10-Core Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5060 GDDR7 Graphics 16-inch WQXGA 120Hz 300nits Display Black Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 388,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.